1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
astra-53 [7]
2 years ago
12

If 4 pounds of grapes cost $9.96, what is the unit price?

Mathematics
2 answers:
olga nikolaevna [1]2 years ago
7 0

Answer:

$2.49

Step-by-step explanation:

I hope ths can help!

e-lub [12.9K]2 years ago
5 0

Answer:

if you mean the unit price is per lb

2.49

Step-by-step explanation:

9.96/4

You might be interested in
What is 2*8[(9+0)6*9]?
Elden [556K]

Answer:

The answer is 7776!  

Step-by-step explanation:

Use PEMDAS

PEMDAS:

Parentheses

Exponents,

Multiplication

Division (from left to right),

Addition and

Subtraction (from left to right).

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
1.Which describes how to rename a percent as a decimal?
Korolek [52]

Answer: The answer is A

5 0
3 years ago
Help help help help help
shtirl [24]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
No multiple choice just solve
marta [7]
Y=ab^x
logab=x

log7(1/343)=-3

y=7(1/343)^-3
4 0
3 years ago
-8k + 6 = -10k + 10 SOMEONE HELP QUICKKKK
Amiraneli [1.4K]

Answer:

k = 2

Step-by-step explanation:

-8k + 6 = -10k + 10

-8k = -10k +4

2k = +4

2k / 2 = 4 / 2

k = 2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP!!! 28 POINTS!
    15·2 answers
  • On Oct. 15, 2003, Yang Liwei orbited the Earth 14 times in 21 hours for the country of China. How
    5·1 answer
  • Wayne measured the width of a marker tip as 0.012 cm. What is the margin of error?
    7·2 answers
  • Find the Value of x.<br> 읽<br> 28<br> 20<br> 0 10
    15·1 answer
  • M increased by 5 is what
    6·2 answers
  • You must travel 295 miles to reach the next clue. In the first two hours of the trip you drive 115 miles. If you must reach the
    10·1 answer
  • Find the area of the sector.
    9·1 answer
  • Write the phrase "9 increased by a number x" as an algebraic expression
    14·2 answers
  • In a hardware store I bought 5 screws costing
    14·1 answer
  • For what value of x and y the ordered pairs (x+3,y-2) (y-1,2x-3)​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!