1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gemiola [76]
4 years ago
7

on Wednesday jean's nursery received a shipment of 60 flowering crabapple trees. jean has ordered 80 trees. what percent of her

order arrived on wednesday
Mathematics
1 answer:
WITCHER [35]4 years ago
7 0
75% when you have 60/80
You might be interested in
You are designing a rectangular garden. the garden will be enclosed by fencing on three sides and by a house on the fourth side.
RUDIKE [14]
Suppose the dimensions of the rectangle is x by y and let the side enclosed by a house be one of the sides measuring x, then the sides that is to be enclosed are two sides measuring y and one side measuring x.

Thus, the length of fencing needed is given by

P = x + 2y

The area of the rectangle is given by xy,

i.e.

xy = 288  \\  \\  \\  \\ \Rightarrow y= \frac{288}{x}

Substituting for y into the equation for the length of fencing needed, we have

P=x+2\left( \frac{288}{x} \right)=x+ \frac{576}{x}

For the amount of fencing to be minimum, then

\frac{dP}{dx} =0 \\  \\ \Rightarrow1- \frac{576}{x^2} =0 \\  \\ \Rightarrow \frac{576}{x^2} =1 \\  \\ \Rightarrow x^2=576 \\  \\ \Rightarrow x=\sqrt{576}=24

Now, recall that

y= \frac{288}{x} = \frac{288}{24} =12

Thus, the length of fencing needed is given by

P = x + 2y = 24 + 2(12) = 24 + 24 = 48.

Therefore, 48 feets of fencing is needed to enclose the garden.
8 0
3 years ago
Factor the polynomial. 30xy+36x^2+30x+25y
zavuch27 [327]
30xy + 36x^2 + 30x + 25y

= 6x(5y + 6x) + 5(6x + 5y)

= (6x + 5)(6x + 5y)  Answer
7 0
3 years ago
Cherries cost $5 for 2 pounds and $7.50 for 3 pounds. Question: a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were
Fittoniya [83]
A. 1 pound of cherries costs 2.50

B. Yes it is constant

C. I believe that you would put cost on the y and lbs on the x
E. 5 lbs of cherries = 2.50 x 5 = $12.50

8 0
3 years ago
a zoo charges an admission price of $85 for the first 12 members of a group and $6 for each additional member of the group. What
elena-14-01-66 [18.8K]

The largest group that can go to the zoo is 23 members

Step-by-step explanation:

The given is:

  • A zoo charges an admission price of $85 for the first 12 members of a group and $6 for each additional member of the group
  • We need to find the largest group that can go to the zoo and spend less than $155 on admission

Assume that the number of members in the group is x

∵ There are x members in the group

∵ The zoo charges an admission price of $85 for the first 12

   members of a group and $6 for each additional member

   of the group

- Take 12 members from x and multiply the rest members by

   6 and then add 85 to the product

∴ The group will spend = 6(x - 12) + 85

∵ The group wants to spend less than 155 to go to the zoo

- use the symbol < between the expression above and 155

∴ 6(x - 12) + 85 < 155

- Simplify the left hand side

∴ 6x - 72 + 85 < 155

- Add like terms in the left hand side

∴ 6x + 13 < 155

- Subtract 13 from both sides

∴ 6x < 142

- Divide both sides by 6

∴ x < 23.67

- Take the largest integer less than 23.67

∵ 23 is the largest integer less than 23.67

∴ The group has 23 members

The largest group that can go to the zoo is 23 members

Learn more:

You can learn more about the inequalities in brainly.com/question/1465430

#LearnwithBrainly

6 0
3 years ago
GOT AN Y INTERCEPT AND GRAPH PROBLEM PLS HELPPPPPP!!! HOPE it's NOT TO HARD TO READDDDDDDDD
Novay_Z [31]

Answer:

1) It has a y-intercept of 4

2) A, the rate of change represents how fast the boys run every hour.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • At a flower store, the price of a bunch of roses is $25 and the price of a bunch of carnations is $20. If one day it sold a tota
    5·1 answer
  • Write an equation of the line that passes through (1, −1) and is perpendicular to the line y=12x−3.
    10·1 answer
  • Value of the underlined of 56
    14·2 answers
  • Two large lemonades cost $2.18 and three small lemonades cost $2.22. If Jacob bought five large lemonades and two
    14·1 answer
  • What is 5,382,619 rounded to the nearest 1,000
    14·1 answer
  • Can someone help with this vertices question.
    12·2 answers
  • A student reads 3⁄5 of a book in 30 minutes. How much of the book will be read, if the student reads at the same speed for 40 mi
    14·2 answers
  • Why Mathematics Is a Language
    5·1 answer
  • 5.5 is what percent of 6.875?​
    9·1 answer
  • Please help me only if you know! Thank you :)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!