5.3 or 5.30 it doesn't matter how many 0's you add
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer:
C. 12/15
Step-by-step explanation:
2/3, 6/9, and 18/27 all simplify to 2/3. 12/15 does not.
Answer:
y = 6x
Step-by-step explanation:
You can easily find the slope by using slope formula:
(y2-y1) / (x2-x1) (the numbers are subscript)
E.g: (24-12) / (4-2) = 12/2 = 6
m(slope) = 6
Hope this helped :)
(You can also check if it’s correct by inputting the coords into the equation, seeing if all solutions are aplicable).