1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hoochie [10]
3 years ago
13

Explain why the graph shown may be misleading.

Mathematics
1 answer:
dmitriy555 [2]3 years ago
5 0
B is the most misleading because the amount of miles decreases. This would mean that the racer would have gone forward, then backward, then forward again.
You might be interested in
ᗯᕼᗩT TᗯO ᗪEᑕIᗰᗩᒪ TᕼᗩT Iᔕ EᑫᑌIᐯᗩᒪEᑎT ᖇI 5.300
kow [346]
5.3 or 5.30 it doesn't matter how many 0's you add
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
2 years ago
I need help in this question
tiny-mole [99]

Answer:

C. 12/15

Step-by-step explanation:

2/3, 6/9, and 18/27 all simplify to 2/3. 12/15 does not.

8 0
2 years ago
Help please due soon
KATRIN_1 [288]

Answer:

y = 6x

Step-by-step explanation:

You can easily find the slope by using slope formula:

(y2-y1) / (x2-x1) (the numbers are subscript)

E.g: (24-12) / (4-2) = 12/2 = 6

m(slope) = 6

Hope this helped :)

(You can also check if it’s correct by inputting the coords into the equation, seeing if all solutions are aplicable).

5 0
2 years ago
Plz help me ASAP I'll mark brainliest
romanna [79]
Answer is:
Hope this helps

3 0
2 years ago
Other questions:
  • your friend purchased a medium pizza for $10.31 with with a 30% off coupon. What is the price of a medium pizza without a coupon
    14·1 answer
  • Ax=bx+1 how is the value of x related to the difference of a and b
    10·2 answers
  • What is 30 3/4 × 9 1/3 ?
    12·1 answer
  • How much string is out if a kite is 100 feet above the ground and the string makes an angle of 65° with the ground?
    15·1 answer
  • A Ferrari drove 300 kilometers in one and a half hours. How fast was the car going?
    8·2 answers
  • Give the equation of the circle centered at the origin and passing through the point (0,5)
    9·1 answer
  • 3(x – 2) = 3x + 4 solve for X
    9·2 answers
  • Monica says since all squares are rectangles, all rectangles are squares is she correct explain
    10·2 answers
  • Need help i don't understand this part
    6·2 answers
  • AC=<br> Help me please!! Thanks so much
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!