Hello,
Please, see the attached file.
Thanks.
Answer:
$5.25
Step-by-step explanation:
a half dozen is 6
31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.
those are some expensive eggs!!
Answer:
6
Step-by-step explanation:
f(6) is the y-value when x = 6
From inspection of the graph, f(6) = -6
g(5) is the y-value when x = 5
From inspection of the graph, g(5) = -5
Substitute the found values into the given equation:
4 · f(6) - 6 · g(5)
= 4 · (-6) - 6 · (-5)
= -24 - (-30)
= -24 + 30
= 6
Answer:
Parallel - 8
Perpendicular - -1/8
Step-by-step explanation:
If a line is parallel to another then they have the same slope
If a line is perpendicular to another line then the slope is just flipped and so is the sign
Answer: x = 6, the y - coordinate is 4, therefore the value of the function when x = 6 is 4.