1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergejj [24]
3 years ago
12

The two hexagonal pyramids are similar. If the smaller pyramid has a surface area of 25.49 ft2, what is the surface area of the

larger pyramid? Round to the nearest hundredth. ft2
Mathematics
2 answers:
Karo-lina-s [1.5K]3 years ago
7 0

Answer:

159.31

Step-by-step explanation:

just olya [345]3 years ago
4 0

Answer:

correct answer below

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the square root of 255683
ss7ja [257]

Answer:

505.651065

Step-by-step explanation:

It will basically be converted into a decimal.

6 0
3 years ago
Determine the measure of x
grigory [225]

Answer: 43 degrees

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELPPPP!!!!!!
iragen [17]
The correct answer is A no explanation needed it’s just A
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table below gives selected entries from the 2014 federal income tax table. It applies to a married couple filing jointly. Ta
FrozenT [24]

Step-by-step explanation:

first think is income,taxable charge ,taxable yearly

charge

3 0
3 years ago
La base de una pirámide es una región cuadrada que tiene 10k de lado; si la altura de la pirámide es de 12k, Calcule el volumen
mart [117]

Side of base of square, a = 10 km.

Height of pyramid , h = 12 km.

Volume of pyramid is given by :

V=\dfrac{a^2h}{3}\\\\V=\dfrac{10^2\times 12}{3}\ km^3\\\\V=400\ km^3

Surface area is given by :

S.A=2ah + a^2\\\\S.A=(2 \times 10\times 12) + 10^2\ km^2\\\\S.A=340\ km^2

Therefore, volume and surface area are 400 km³ and 340 km² respectively.

Hence, this is the required solution.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
    14·1 answer
  • I dont know how to graph these equations please help me!!,
    5·1 answer
  • What did the track star say while doing 360's on the football field​
    13·1 answer
  • Use the slope formula to find the slope of the line passing through the given points (-4, 7) and (0, 8)
    13·2 answers
  • You have a budget of $48. You want to buy fruit and granola bars. Fruit costs $4 per pound, and the granola bars are $1 each. Yo
    6·1 answer
  • I have 30 photos to post on my website. I'm planning to post these on two web pages, one marked "Friends" and the other marked "
    7·1 answer
  • A circle has diameter 12. What's the circumference?
    8·2 answers
  • Select the correct answer.
    15·1 answer
  • Find the value of p3- q3, if p-q = -7 and pq= -10
    7·1 answer
  • Brainliest!!!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!