1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shutvik [7]
2 years ago
5

Find the general solution to "+′−6=3^2

Mathematics
1 answer:
BaLLatris [955]2 years ago
6 0

Answer:

answer is -6=9

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is a mathematical sentence that contains an equal sign
nasty-shy [4]
"Equation"

I think its true.

THank me if i am right :D
i hope this helped
6 0
3 years ago
Final question! Thanks to everyone who has helped!
WINSTONCH [101]

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

11x - 7x = 16

11x - 7x = 4x

16 divided by 4 = 4x

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which glide reflection describes the mapping ABC DEF​
almond37 [142]

Answer:

1. Reflect ABC about the line AC and then translate 1 unit to the right.

2. Translate ABC 1 unit to the right and then reflect it about the line AC.

Step-by-step explanation:

We are given that,

ABC is transformed using glide reflection to map onto DEF.

Since, we know,

'Glide Reflection' is the transformation involving translation and reflection.

So, we can see that,

ABC can be mapped onto DEF by any of the following glide reflections:

1. Reflect ABC about the line AC and then translate 1 unit to the right.

2. Translate ABC 1 unit to the right and then reflect it about the line AC.

Hence, any of the two glide reflection will map ABC onto DEF.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
$15.40 for 3.5 Ibs of gummy bears and $7.65 for 1.8 Ibs of gummy bears.
Ipatiy [6.2K]

Answer:

15.40/3.5=$4.40 dollars a pound

7.65/1.8=$4.25 dollars a pound

Step-by-step explanation:

divide to get the unit price

so 7.65/1.8=$4.25 dollars a pound is the cheaper unit as well.

5 0
2 years ago
The ratio of red counters to blue counters is 1 : 3
jolli1 [7]

Answer:

Nov 20, 2016 · If we assume that initially Number of red counter is 1 Number of blue counter is 3 Now to make ratio reverse you need to add 8 more red counters so that ratio becomes 9:3=3:1

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The quotient 600÷2/3 tells about how far a tortoise may move in one hour. find that distance
    10·2 answers
  • Suppose a bag contains 7 blue chips and 3 gold chips. What is the probability of randomly choosing a blue chip not replacing it,
    7·2 answers
  • A car drives 60 miles per hour. Write and solve an equation to find the number of hours it takes the car to travel 360 miles.
    12·2 answers
  • You have 4/6 cups or brown sugar the recipe for a dessert calls for 2/5 cup of brown sugar how much sugar would you have left if
    9·1 answer
  • What is meant by using the symbols >, <, and = in relation to numbers in math?
    14·1 answer
  • Complete the function table below for the function f(x) = 5x - 7
    7·1 answer
  • A pack of 12 sodas cost $5.04. what is the unit rate in dollars per soda
    8·1 answer
  • Simplify <img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%5E%7B2%7D%20-%20x%20-%2012" id="TexFormula1" title="x^{2} - x - 12" alt="x^{2} - x
    12·2 answers
  • Explain how to do B and D please
    10·1 answer
  • If you can solve, i will give brainliest!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!