1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solong [7]
3 years ago
8

What is a equation in point slope form for a line perpendicular to y=-4x-10 that contains (1,-5)

Mathematics
1 answer:
mixas84 [53]3 years ago
3 0
Y = 1/4x -5

HOPE THIS HELPS

You might be interested in
What is the length of CB in ABC
kkurt [141]

There needs to be values to answer the question.

8 0
2 years ago
Alex purchased
Aleks [24]

Answer:

1/11 of a gallon

Step-by-step explanation:

He used 2/11 of 1/2 gallon

2/11 * 1/2 = 1/11 of a gallon

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is $96 spent in 4 hours written as a unit rate in minutes​
lara31 [8.8K]

Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.

Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.

3 0
3 years ago
WILL MARK BRAINLEST AND WILL GET 5 STARS REVIEW
Ulleksa [173]

Answer:

a. y= 4 + 0.50x  b. y= 1.00x

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following statistical measures is least appropriate for describing the data set shown below?
stealth61 [152]

mean is the answer nnnnnnnnn

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Slove algebraically<br><br>3x - 4y = -24<br>x +4y=8<br>​
    7·1 answer
  • What is the product?
    7·2 answers
  • Jose asks his friends to guess the higher of two grades he received on his math tests. He gives them two hints. The difference o
    8·1 answer
  • Jenni is comparing the cost of two packages of socks. One package has 8 pairs of socks for $12. Another package had 3 pairs of s
    12·2 answers
  • -2a-4&gt;-8 please help
    8·2 answers
  • Plug in the value of x
    11·2 answers
  • Y = x + 2<br> 2x - y = -4
    6·1 answer
  • 15. A 3 kg ball is thrown upward with a velocity of 10 m/s.
    15·1 answer
  • Write an equation in point-slope form of the line that passes through the point (−6, 6) and has a slope of m=32.
    6·1 answer
  • What are the colors of the rainbow?​
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!