There needs to be values to answer the question.
Answer:
1/11 of a gallon
Step-by-step explanation:
He used 2/11 of 1/2 gallon
2/11 * 1/2 = 1/11 of a gallon
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Answer:
a. y= 4 + 0.50x b. y= 1.00x
Step-by-step explanation: