1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
choli [55]
2 years ago
6

Chapter 18 Review nswer the following problems. Daniel has 7 trophies he has won playing soccer. How many different ways can he

arrar them in a row on his bookshelf?
​
Mathematics
1 answer:
stellarik [79]2 years ago
4 0
The answer is 5040, all you do is 7x6x5x4x3x2
You might be interested in
Which sentence is written correctly? Kino said that if play practice does not start on time, the director “will be mad.” Kino sa
Dimas [21]
Kino said that if play practice does not start on time, the director “will be mad”.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x for which the lines l and m are parallel.
Rina8888 [55]

Answer:

A) 13

Step-by-step explanation:

l // m

9x + 10 = 127

9x = 117

x = 13

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cole gets paid $5,000 plus 16% of all his popcorn sales,x, while Michael gets A fixed salary of $55,000.Write an inequality that
Hitman42 [59]

Answer:

5000 + (0.16)x > 55,000

Step-by-step explanation:

<u><em>DATA:</em></u>

Michael's salary = $55,000

Cole's basic salary = $5,000

--> Commission = 16% of sales

--> Sales = x

<u><em>Cole's total salary</em></u>

<em>--> Basic salary + Commission x sales</em>

--> 5000 + 16% of x

--> 5000 + (0.16)x  as 16 percent is equal to 16/100 = 0.16

<u><em>Cole's total salary should be more than Michael's total salary</em></u>

5000 + (0.16)x > 55000

<em>--> Make x the subject</em>

0.16x > 55000-5000

0.16x > 50,000

x > 50,000/0.16

x > 312500

The inequality that represents the dollar amount of sales is 5000 + (0.16)x > 55000.

The dollar amount of sales that Cole must generate should be more than $312500.

4 0
3 years ago
Which of the following is an example of a variable expense?
olganol [36]

Answer:

Step-by-step explanation:

Rent, wages and car insurance don't vary much.  Grocery expenses depend upon the particular groceries purchased each time one goes to the grocery store, and are least likely to be steady / constant from week to week.

3 0
3 years ago
Factor the following.
Verizon [17]
The answer is D (y+10)(y-6) 
because 


6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Patricia paid $584 for 8 nights at a hotel. Find the unit rate
    8·2 answers
  • Can someone plz help ‍♀️‍♀️
    8·1 answer
  • If 5^3b-1 = 5^b-3 what is the value of b?
    14·1 answer
  • What is 2+5x=7-3x equal step by step
    11·2 answers
  • The ratio of the radii of two circles is 4:9. What is the ratio of their circumferences?
    15·2 answers
  • Can someone help me please.​
    14·1 answer
  • Your uncle has 36 coins in nickels and quarters. The value of his nickels is 1/15 of the value of his quarters. Find the number
    6·1 answer
  • The solution set in interval notation is ??
    8·1 answer
  • PLZ HURRY I WILL MARK BRAINLIEST
    11·2 answers
  • Lines DE and AB intersect at point C.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!