1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MariettaO [177]
3 years ago
14

If Jenna have two pencils and she’s trying to get twenty how much does she has to multiply

Mathematics
2 answers:
marshall27 [118]3 years ago
7 0

Answer:

10

Step-by-step explanation:

Margarita [4]3 years ago
5 0

Answer:

multiply two by ten to get twenty

Step-by-step explanation:

20/2=10

You might be interested in
The first person to answer 1 divided by 0 gets brainlist
ivann1987 [24]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
James wants to tile his floor using tiles in the shape of a trapezoid. To make the pattern a little more interesting he has deci
marshall27 [118]

Answer:

Choice C. 14 inches

Step-by-step explanation:

Middle between 12 and 16 inches.

7 0
3 years ago
10. A company is designing a new cylindrical water bottle. The volume
ValentinkaMS [17]

The radius of the water bottle to the nearest hundredth is 2.01 cm

<h3>How to calculate the volume of a cylinder</h3>

A cylinder is a solid figure with circular bases and height.

The volume of a cylinder = πr²h

h is the height  = 8.1cm

Volume = 103 cubic cm

Substitute into the formula to have
V = 3.14r² * 8.1
103 = 3.144 * 8.1 * r²

r = 2.01 cm

Hence the radius of the water bottle to the nearest hundredth is 2.01 cm

Learn more on volume of cylinder here: brainly.com/question/9554871

3 0
2 years ago
Can you please answer asap please thanks is it A B C D
Keith_Richards [23]
A cylinder can be made from this net.

I hope this helps :)
7 0
4 years ago
You buy 6 apples for $33. WHat is the cost of 10 pounds of apples
Mariana [72]
10 lbs of apples will cost $55 

How? Well...

First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A group of five friends shared 4.75 liters of water equally. How much did each friend get ?
    13·1 answer
  • A countertop is 16 feet long and 3 feet wide. Tile costs $28 per square meter. How much will it cost to cover the countertop wit
    9·1 answer
  • 2(5c+ 2) - 2c = 3(2c + 3) + 7
    9·2 answers
  • If 7 boxes of energy bars cost $6.75 more than 4 boxes of energy bars, how much does each box cost?
    7·1 answer
  • What is 5.269 written as a mixed number
    9·1 answer
  • PLZ Help. What is the perimeter of a rectangle with a length of 4 inches and a width of 6 inches?
    5·1 answer
  • Which are possible first steps in solving the equation 4x + 3 = 187
    14·1 answer
  • Solve. 3x^2 – 24x = –12
    14·1 answer
  • Find the measure of b. PLEASE HELP
    12·1 answer
  • Geometry question need explanation on finding the answer
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!