1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrew [12]
3 years ago
13

83. Martina had $231. She spent 3/7 of her money on new

Mathematics
1 answer:
mel-nik [20]3 years ago
8 0
She spent 3/7 of 231 on clothes. So she spent (3/7)*231 = $99

Now she has 231-99 = $132 left

She spent (2/3) of 132 on shoes and purse. So she spent (2/3)*132 = $88

At the end she has 132-88 = $44 left
You might be interested in
Out of 1200 students of a school only 85% passed. how many students failed?​
DerKrebs [107]

Answer:15

Step-by-step explanation:

If 85% pass then 15% failed and 15% of 1,200 is 180 so 180 people failed.

7 0
3 years ago
Can u please help me
Alchen [17]

Answer:

that answer u put is correct and r u in K12 to lol

8 0
3 years ago
What will be the cost of the paving if cement costs $26.50 per square metre?
WITCHER [35]

Answer: $2203.74

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Площа паралелограма дорівнює 98 см“, а одна з його ви-
netineya [11]
Sorry I don’t know the answer and the question to
5 0
2 years ago
At camp last summer, the ratio of boys to girls was 5:4. If there was a total of 90 campers, how many girl campers are there? ex
LekaFEV [45]

Answer:

40 girls

Step-by-step explanation:

if you multiply 5 times 10, then you have to multiply the other side by 10 too. So 5 times 10 equals 50, and 4 times 10 equals 40.

40+50+=90.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Resolva pelo método da adição:<br> {2x + 3y = 26<br> {3x + 2y =19
    6·1 answer
  • What is number 2, 3 and 4
    7·1 answer
  • Kay walks upstairs to make her legs stronger. Every day at work, she
    9·2 answers
  • P=6-2q<br> p=4+q<br><br> Graph the two equations
    10·1 answer
  • -78 = -6 (p - 4)i don't understand it​
    7·1 answer
  • Can you solve this?
    5·1 answer
  • Which of the following is not an appropriate unit for acceleration?
    12·2 answers
  • Apples are on sale for $0.75 per apple How many Apples can you buy for $3.75?
    14·2 answers
  • What is the answer to <br> x^{2} + 2x + 15 = 0
    5·1 answer
  • Find the value of the term in the arithmetic sequence.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!