1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mice21 [21]
3 years ago
15

What is the percent of change from 6 to 9

Mathematics
1 answer:
stealth61 [152]3 years ago
7 0

Answer is: 50%

pretty easy/simple solution, you could have just looked it up.

You might be interested in
Algebraic fractions<br> x² + 5x+4 /<br> x²+ 4x + 3
Tresset [83]

Answer:

\frac{x+4}{x+3}

Step-by-step explanation:

Given

\frac{x^2+5x + 4}{x^2+4x+3} ← factor numerator and denominator

= \frac{(x+1)(x+4)}{(x+1)(x+3)} ← cancel common factor (x + 1) on numerator/ denominator

= \frac{x+4}{x+3}

8 0
3 years ago
The Ohio Department of Agriculture tested 203 fuel samples across the state in 1999 for accuracy of the reported octane level. F
OlgaM077 [116]

Answer:

The Sample size is 1918.89035

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

It is given that 14 out of 105 samples failed.

Therefore p = 14/105 = 0.13 3... and q=1-0.133=0.867

Samples would be needed to create a 99 percent confidence interval.

Subtract the confidence level from 1, then divide by two.

\frac{(1 -0.99)}{2}=0.005

By standard normal table z=2.5758≈2.58

Calculate the sample size as:

n=\frac{z^2pq}{e^2}

Where,  e is the margin of error,

Substitute the respective values.

n=\frac{(2.58)^2(0.133)(0.867)}{(0.02)^2}=1918.89

Hence, the Sample size is 1918.89035

4 0
3 years ago
I really need help with this question! And I need to show work
krek1111 [17]

Answer:

x=0.25 or -1/4

Step-by-step explanation:

120x + 21 = -9

120x = -30 (-21 from both sides of equation)

x = -0.25 or -1/4 (divide 120 from both sides of equation)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Andres bought a pair of shoes for $80 and 1 shirt for $20. The sales tax is 5%. How much did Andres pay for all the items includ
Savatey [412]

Answer: $21

HOPE THIS HELPS

CAN U PLEASE GIVE ME BRAINLIEST

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $18.96. What is the unit cost per tube of lip gloss?
bogdanovich [222]
Divide the total # of lip gloss Ayesha bought by the total cost.

24/$18.96
=$1.26582278 If the unit cost is rounded to the hundreths, it'll be $1.27.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A square with side length 5.5 mm is increased by a factor of 11. What will be the perimeter of the square after dilation?
    12·2 answers
  • HELPPPP WILL GIVE BRAINLIST
    10·1 answer
  • Help Please 100 point's + Brainly.est 8th grade Math Look at the photos below and answer them PLEASE
    15·2 answers
  • How to find tour next term in a sequence in fractions
    14·1 answer
  • How many 1/2 are in 4 in
    11·1 answer
  • Which graph represents the function f(x)=|x-1|-3?
    12·1 answer
  • How do u write 92,542  in expanded form
    8·2 answers
  • Pls help will give brainliest asap
    6·2 answers
  • Which statements are correct for the inequality graphed on the number line?
    11·2 answers
  • Find the dimensions of the rectangle with maximum area that can be inscribed in a circle of radius 10.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!