1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yawa3891 [41]
2 years ago
11

What's the value of given expression​3³ - 3⁴

Mathematics
2 answers:
sleet_krkn [62]2 years ago
5 0

Answer:

2184

Step-by-step explanation:

=3³ x 3⁴

= 24 x 81

=2184

Andreas93 [3]2 years ago
4 0

Answer:

-54

Step-by-step explanation:

27−34

=27−81

=−54

You might be interested in
Two sides of a triangle measure 9 centimeters and 37 centimeters what could the length of the third triangle?
STALIN [3.7K]

Step-by-step explanation:

One side of a triangle is 9 cm and other side is 37 cm. We need to find what could be the length of the third side of the triangle.

If we add one and other side i.e. 9 cm + 37 cm = 46 cm

If we subtract one and other side i.e. 37 cm - 9 cm = 28 cm

We know that, the length of the third side must be less than the sum of the other two sides and greater than the difference between the other two sides.

Thus, the third side could be between 46 cm and 28 cm.

4 0
3 years ago
Which function has the same domain as y=2.VX?
Musya8 [376]

Answer:

use an online calculator is the best option

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the following equation. show work. x^2 + 10x = -25
SVEN [57.7K]

Step-by-step explanation:

x^2 + 10x = -25

x^2 + 10x + 25 = 0

(x+5)^2=0

x=-5

6 0
2 years ago
19. A $50 bottle of perfume holds 8 ounces. A $110 bottle holds 17 oz. Find the unit price for
jok3333 [9.3K]
50 divided by 8 = 6.25
1oz perfume = $6.25
110 divided by 17 = 6.4705
1oz perfume = $6.4705
Therefore the second option is cheaper
7 0
3 years ago
1. 2 4/5v-2/3(4v+1 1/6)
Lerok [7]
1. -48v-5/45     2.44-r/2     3.  x=2
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 7n+6=4n-9. can someone help plz
    5·1 answer
  • What is a positive solution of x squared -36=5x
    8·1 answer
  • Write an equation for the transformation y=x vertical stretch by a factor of 8
    6·1 answer
  • A recipe uses to 2 3/4 cups of sugar. How much sugar would you use to make half of the recipe?
    7·1 answer
  • Which of the following would NOT be a deduction from a paycheck?
    13·2 answers
  • The sum of the digits of a two-digit number is 5. If nine is subtracted from the number, the digits will be reversed. Find the n
    14·1 answer
  • At a school 40% of the sixth graders students said that hip hop is their favorite kind of music. If 100 sixth graders students p
    11·2 answers
  • (1, 4) and (6, -1) slope intercept form
    13·2 answers
  • your neighbor is mowing their 6 yards by 8 yards rectangular lawn diagonally. How far did your neighbor mow the diagonal from co
    7·1 answer
  • 5 tons of fertilizer cost $6,600.00. What is the price per pound?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!