1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
V125BC [204]
3 years ago
14

Abe is buying wrapping paper.

Mathematics
2 answers:
givi [52]3 years ago
8 0

Answer:

The order goes Orange, Blue, Red, and Green

Step-by-step explanation:

By dividing the total cost by the amount of square feet, you get the unit value for the wrapping paper per square foot.

fenix001 [56]3 years ago
4 0

Answer:

So you need to compute all the rates to see which is the best deal.

$1.79/12.5ft^2=$0.1432 per ft^2

$5.29/40ft^2=$0.13225 per ft^2

$8.49/50ft^2=$0.1698 per ft^2

$6/60ft^2=$0.10 per ft^2

So the last option is the cheapes per square foot and thus is the best deal.  Ordered from least to greatest.

Sherbert, blue, red, and green

Step-by-step explanation:

hope this helps

You might be interested in
How are integers and their opposites related? Select all that are true.
evablogger [386]
B, C, and D are all correct.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
(08.06 MC) Carly and Janiya put some money into their money boxes every week. The amounts of money (y), in dollars, in their mon
Pavel [41]
For this case we have the following equations:
 y = 60x + 40
 y = 50x + 80
 Equaling both equations we have:
 60x + 40 = 50x + 80
 From here, we clear the value of x:
 60x - 50x = 80 - 40
 10x = 40
 x = 40/10
 x = 4 weeks
 Substituting x = 4 in any of the equations we have:
 y = 60 (4) + 40
 y = 240 + 40
 y = 280 $
 Answer:
 
$ 280 4 weeks
5 0
3 years ago
4) Which number would divide the numerator and the denominator of the first
pav-90 [236]

Answer:

2/2

Step-by-step explanation:

I think so, because 14/2 = 7 and 18/2 = 9

6 0
2 years ago
Latrina received 18 letters and 8 bills. What is the ratio of bills to letters?
kolbaska11 [484]

Answer:

8 to 18

Step-by-step explanation:

8 to 18

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
**BRAINLIEST IF ANSWERED*
olga2289 [7]

Answer:

(-5,10)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Explain why a rectangular prism composed of two unit cubes has 6 faces how do its dimensions compare to a unit cube
    10·1 answer
  • 3/4 + 1/3T=2/4 solve
    12·1 answer
  • Sebastian is working to summer jobs, making $8 per hour walking dogs and $10 per hour clearing tables. In a given week, he can w
    13·1 answer
  • Solve Gx) for the given domain.
    8·1 answer
  • How to decompose numbers?
    12·1 answer
  • What is .166 rounded up
    13·2 answers
  • COME HERE ANSER PLEASE 25 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • Ling must spend no more than $40.00 on decorations for a party. She has spent $10.00 on streamers and wants to buy bags of ballo
    10·1 answer
  • A rectangle measures 2 <br> 1/5<br> inches by 2 <br> 4/5<br> inches. What is its area?
    12·1 answer
  • 24j - 9 Factor the following expression using GCF
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!