1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miss Akunina [59]
3 years ago
14

2. Phan went grocery shopping and purchased 8 loaves of bread that cost $1.48 each, 4 bags of milk that

Mathematics
1 answer:
Andrew [12]3 years ago
4 0

Answer:

39.66

Step-by-step explanation:

i think your asking how much his total is going to be you didnt put the whole question so I really dont know

You might be interested in
What is the absolute value of -6
patriot [66]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Absolute value just means you make negatives into positives so it's just 6.

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
(1 point) In 7 years Harry and Sally would like to have $14000 for a down payment on a house. How much should they deposit each
den301095 [7]

Answer:

$110.37

Step-by-step explanation:

Assuming the monthly payment is made at the beginning of the month, the formula for the monthly payment P that gives future value A will be ...

... A = P(1+r/12)((1+r/12)^(nt) -1)/(r/12) . . . . n=compoundings/year, t=years

... 14000 = P(1+.11/12)((1+.11/12)^(12·7) -1)/(.11/12)

... 14000 = P(12.11)((1+.11/12)^84 -1)/0.11 ≈ P·126.84714 . . . . fill in the given values

... P = 14000/126.84714 = 110.37 . . . . . divide by the coefficient of P

They should deposit $110.37 at the beginning of each month.

6 0
3 years ago
I need help on this please I don't really understand it.
RSB [31]
EASY!!!    
The answer is 36
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jasmine saves $46 each month from her part-time job. She saves 2/5 of her earnings. Her earnings a can be found by using the equ
ludmilkaskok [199]

Answer:

$115 is the correct answer please mark me as brainliest

8 0
3 years ago
Determining Cost of Land
irakobra [83]

The complete question is:

On-Time Delivery Company acquired an adjacent lot to construct a new warehouse, paying $90,000 in cash and giving a short-term note for $50,000. Legal fees paid were $1,750, delinquent taxes assumed were $25,000, and fees paid to remove an old building from the land were $9,000. Materials salvaged from the demolition of the building were sold for $1,000. A contractor was paid $415,000 to construct a new warehouse. Determine the cost of the land to be reported on the balance sheet.

The cost of land to be reported exists at $174,750.

<h3>How to determine the cost of the land to be reported on the balance sheet?</h3>

The cost of land noted in the balance sheet does not only contain the price spent to gain the land but also includes any costs/revenue obtained in the procedures, and activities required to obtain the land to the setting in which it may be prepared for use.

Therefore, except for the price paid which exists at $140,000 ( $90,000 cash and $50,000 short-term note), we have to count up all the applicable expenses including Legal fees, delinquent taxes, Disposal of old building expenditures and remove the material salvaged profit from the destruction of the old building. The construction cost of the new warehouse exists extraneous here as, without this cost, the land exists already in a ready-to-use stage ( i.e: for building a new property on the land)

So, the amount of Cost of land to be reported exists

140K + 1,75K + 25K + 9K - 1K = $174,750.

To learn more about balance sheet refer to:

brainly.com/question/1113933

#SPJ9

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Am 18-foot piece of cotton cloth cost $15.84. What is the price per unit
    10·1 answer
  • What is the median of the data set?
    5·2 answers
  • nolan works at a sandwich shop. he needs to make 7 turkey sandwiches. each sandwich has 1/3 of a pound of turkey. how many pound
    11·2 answers
  • Evaluate the expression if f = 16,8 = 4 and h = 2.<br> fxg:h
    14·1 answer
  • Which of the two numbers is a better estimate for the square root of 12? Explain.
    7·1 answer
  • Please help!!!!!! ASAP!!!!!!!!
    14·2 answers
  • Olivia brought 3.5 pounds of cheese, she paid $1.75 for each pound how much did she pay?​ (PLS HELP)
    6·1 answer
  • at 1 pm, you start out on your bike at 12 mph to meet a friend who lives 8 miles away. at the same time, the friend starts walki
    7·1 answer
  • 1) The measures of the angles of a triangle are in the ratio of 1:3:6. What are the measures of the angles?
    9·2 answers
  • Natalie walked 35 mile in 12 hour. How fast did she walk, in miles per hour?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!