1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KonstantinChe [14]
3 years ago
9

Question: Solve 28/36 = 14/y.

Mathematics
2 answers:
serg [7]3 years ago
7 0
The answer is y = 18! :)

Explanation:
Divide 28 and 14 which equals 2.
Divide 36 and 2 which equals 18.

(Could I have brainliest please?)
Artyom0805 [142]3 years ago
4 0

Answer:

y= 18

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Write the number in standard form.<br> 7 x 107
laila [671]

Answer:

<u>749</u>

Step-by-step explanation:

Break apart the equation:

(7 x 100) + (7 x 7)

7 x 100 = 700

7 x 7 =49

700 + 49 = 749

Hope this helps

3 0
3 years ago
A globe of the moon has a radius of 10 inches. Find the volume of the globe. Round your answer to the nearest whole number.
Mariulka [41]
It would be 4,189 m3
4 0
3 years ago
Pls help is it a b or c <br> will give brainliest btw
Lelu [443]

Answer:

The answer is C. Annie didn't make a mistake.

Step-by-step explanation:

To get k, we subtract 7.5 from both sides of the equation.

10 - 7.5 equals 2.5.

So, Annie is correct.

#teamtrees #WAP (Water And Plant)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
6 $44 is shared between David, Jo and Mary in the ratio 2:3:5<br> How much does each receive?
OverLord2011 [107]

Answer:

David=$8.8

Jo=$13.2

Mary=$22

Step-by-step explanation:

2+3+5=10

44/10=4.4

David=4.4x2=$8.8

Jo=4.4x3=$13.2

Mary=4.4x5=$22

8.8+13.2+22=44

8 0
3 years ago
Which shows a correct order to solve this story problem? Kent and Curtis went to the state fair. They had to pay a total of $7.1
KiRa [710]
The problem is asking how much each person will need to pay. Simplifying the problem into an equation with variables (an algorithm) will greatly help you solve it:

S = Sales Tax = $ 7.18 per any purchase
A = Admission Ticket = $ 22.50 entry price for one person (no tax applied)
F = Food = $ 35.50 purchases for two people

We know the cost for one person was: (22.50) + [(35.50/2) + 7.18] =
$ 47.43 per person. Now we can check each method and see which one is the correct algorithm:

Method A)
[2A + (F + 2S)] / 2 = [ (2)(22.50) + [35.50 + (2)(7.18)] ]/ 2 = $47.43
Method A is the correct answer

Method B)
[(2A + (1/2)F + 2S) /2 = [(2)(22.50) + 35.50(1/2) + (2)7.18] / 2 = $38.55
Wrong answer. This method is incorrect because the tax for both tickets bought are not being used in the equation.

Method C)
[(A + F) / 2 ]+ S = [(22.50 + 35.50) / 2 ] + 7.18 = $35.93
Wrong answer. Incorrect Method. The food cost is being reduced to the cost of one person but admission price is set for two people.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Trey evaluated 12/15 + 1/10 and got an answer of 13/25. Which statement is true about his answer?
    14·2 answers
  • Im not sure about this one either -10=-14v+14v help
    15·1 answer
  • Use the slope formula to find the slope of the line through the points (1, -2) and (-2,8).
    14·1 answer
  • 1+2p+9p-4 plz work it out
    10·2 answers
  • Which expression can be used to find the slope of a line containing the points (-3,7) and (7,-1)
    11·2 answers
  • At a local bodega, the cost of a banana at the corner store is $1.50, and the cost of a
    13·1 answer
  • May someone please help me? This is due today and I'm confused.​
    15·2 answers
  • I’ll give the Brainliest to who answers this question with a reasonable explanation.
    8·2 answers
  • PLEASE HELP ME PLEASE!
    6·1 answer
  • Help! (3 3/4)÷(−2 1/2)=
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!