1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leto [7]
3 years ago
9

A 15 oz can of peaches costs $1.99 and a 24 oz can of peaches cost $2.55. How much is the price per ounce of the 15 oz can of pe

aches
Mathematics
2 answers:
Natalka [10]3 years ago
6 0
Divide the price by the number of ounces.

=$1.99 ÷ 15 ounces
=$0.13

The price per ounce of the 15 ounce can is $0.13.

Hope this helps! :)
olasank [31]3 years ago
4 0
0.13 is the correct answer
You might be interested in
(20 Points) <br><br><br> Perform the indicated operations.
JulijaS [17]

Answer:

5x-8/12y

Step-by-step explanation:

x+1

3y

+

x−2

4y

−(

x+3 /6y

=

30xy2−48y2

72y3

=

30x−48/72y

=

5x−8 /12y

7 0
3 years ago
The law of exponent used in is _____
Lady bird [3.3K]
A is the answer I just did that on my usa test prep
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Expand.<br> Your answer should be a polynomial in standard form.<br> (x-3)(x-4)=
nekit [7.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

So, it's x*x+x*-3+-4*x+3*-3

That simplifies to x^2 - 7x + 12

5 0
3 years ago
The Medicare tax rate is 1.45% how much would be withheld form someone paycheck for Medicare with wages of $1,738 for that pay p
Tcecarenko [31]

Answer: \$25.201

Step-by-step explanation:

Given

The Medicare tax rate is 1.45%

The wages of a person is $1738

The amount which is withheld from the person paycheck is

\Rightarrow 1738\times 1.45\%\\\Rightarrow 1738\times 0.0145\\\Rightarrow \$25.201  

7 0
3 years ago
The planet Mercury is approximately 6 × 10*7 miles from the sun . the distance between the sun and Mars is approximately 2 × 10*
vodomira [7]
The answer is B

Because Mercury and the Sun are 60,000,00 miles apart and Mars is 200,000,000 miles away from the sun. Divide 200,000,000 and 60,000,000 and you will get 3.3 (Just round)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is 0.12112111211112 a rational number ?
    12·2 answers
  • Through (1,3) perpendicular to 3x+2y=5
    6·1 answer
  • At Penny's Pie Shop, it costs $4 for <br> 1<br> 4<br> of a pie. What is the cost of a whole pie
    9·1 answer
  • An organization has a monthly budget of x dollars. Every month $2,070 is spent on salaries. One-fourth of the
    6·1 answer
  • There are 240 students going on a field trip. Each school bus can hold 48 students. Complete the equation to show which operatio
    5·1 answer
  • What's the answer to my question 9 3/4 + 1/2
    6·2 answers
  • 20 points.<br> Please answer and explain if possible.<br> Multiply.<br> -2y^2 * xy^4
    9·2 answers
  • What is the answer??
    10·1 answer
  • Someone help plz idk this i have 2 more questions like this
    13·1 answer
  • Select all the expressions that are equivalent to .
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!