Time = 11/2 = 5 1/2
Road = 4 1/2 miles
Speed = 5 1/2 : 4 1/2 = 1 2/9 <------------answer
The unit rate in the equation is 20.
Option C) is the correct answer.
<u>Step-by-step explanation</u>:
Step 1 :
In the given equation y = 20x
where,
x ⇒ total number of hours for tutoring
20 ⇒ the cost per hour of tutoring
y ⇒ the total cost for total hours of tutoring
Step 2 :
Unit rate refers to the value per hour.
Here, the cost for 1 hour of tutoring is $20.
∴ The unit rate is $20 per hour of tutoring.
Answer: 
Step-by-step explanation:
Given
A gym owner has purple and white weights that measure 10 kg and 6 kg each
respectively.
They weigh 84 kg in total
suppose there x purple and y white weights


Thus, there are 3 purple and 9 white weights.
Answer:
$20.40
Step-by-step explanation:
Answer:
y-3
Step-by-step explanation: