1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Finger [1]
3 years ago
12

an everyday meaning of corresponding is "matching". How can this help you find the corresponding parts of two triangles?

Mathematics
1 answer:
Marta_Voda [28]3 years ago
5 0
Look at the sides of the triangles. find the sides that are corresponding, or matching.
You might be interested in
PLEASE HELP!!!!!!
weqwewe [10]

Answer:

No.

Step-by-step explanation:

The numbers aren't going up at a constant rate. Say each lap costs 2 dollars. On lap 4, you have paid 8 dollars total. On lap 9, you have paid 18 dollars total. But the 10th lap is free, which means you pay 0 dollars. In order for this pattern to be constant, you would need to pay 20 dollars, but instead you pay 0.

7 0
2 years ago
How does the value of the digit 2 in the number 32,000 compare with the value of the digit 2 in the number 26,000?
julsineya [31]

Answer:

the second value is ten times higher then the refference one

6 0
4 years ago
Three ways to make 26
Alik [6]

Answer:

13 times 2

52 divided by 2

20 plus 6

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Carlo spent $107.60 on 8 books. If each book cost the same amount, how much did one book cost?
dlinn [17]

Answer:

$13.45

Step-by-step explanation:

Divide $107.60 by 8

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is f(-3) for quadratic function graphed
liberstina [14]
The -3 in f(-3) is the X coordinate, so you need to find where the line is on the Y coordinate at that point.

The line is at Y = -9 
3 0
4 years ago
Other questions:
  • A rectangle has a width that is 7 centimeters less than its length, and its area is 330 square centimeters. What are
    5·2 answers
  • If Frances can paint 1/3 of a wall in 20 minutes, how long will it take her to paint a room with 4 walls.
    7·2 answers
  • Harriet made a list of all her monthly expenses. What is Harriet’s total cost for housing in a month? total housing = $ eating o
    15·1 answer
  • Justine and Meagan played a trivia game. Justine answered a question incorrectly and lost 7 points. Then Meagan answered correct
    6·1 answer
  • Math question screenshot down below
    9·1 answer
  • While resaerching facts on the planet earth kate learned that a true earth day
    5·1 answer
  • You earn $42 for washing 7 cars. How much do you earn for washing one car? How much do you earn for washing 3 cars? How much do
    7·1 answer
  • 3. Use inverse operations to solve the equation. (1 point)<br> 15 = -1<br> 6
    11·1 answer
  • If x-25=11, what is the value x/6
    5·2 answers
  • What is the y-intercept of the line in the picture
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!