1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ket [755]
2 years ago
9

Explain your answer !! Have a nice day Will give braisnlt

Mathematics
1 answer:
Aleks [24]2 years ago
3 0

Answer:

The price of hot dog is $2.5 and that of a pretzel is $1.25.

Step-by-step explanation:

Let the cost of hotdogs be h and that of pretzels be p.

So,

4h+3p = 13.75 ...(1)

and

2h+5p = 11.25 ...(2)

Multiply equation (2) by 2.

4h+10p = 22.5 ...(3)

Subtract equation (1) from (3).

4h+10p-(4h+3p) = 22.5-13.75

4h+10p-4h-3p = 8.75

7p = 8.75

y = 1.25

Put the value of y in equation (1).

4h+3(1.25) = 13.75

4h+3.75 = 13.75

4h = 13.75-3.75

4h = 10

h = 2.5

So, the price of hot dog is $2.5 and that of a pretzel is $1.25.

You might be interested in
X + 8x + 15 help me out with this plz
aleksklad [387]

Answer:

3(3x + 5)

Step-by-step explanation:

x + 8x + 15              Combine liked terms

9x + 15

GCF: 3

3(3x +5)                   Factor

5 0
2 years ago
1.Find the area of a circle with the radius of 48mm
OLga [1]

Answer:

hope it helps you see the attachment for further information....

3 0
3 years ago
2x - 3y &lt;= 9<br> 2x + 3y &lt;= 3
eduard

Step-by-step explanation:

2x - 3y = 9

2x + 3y = 3

__________ -

-6y = 6

y = -1

2x - 3y = 9

2x - 3(-1) = 9

2x - (-3) = 9

2x = 12

x = 6

5 0
2 years ago
I'll give brainliest to whoever answers the question correctly!!!!
3241004551 [841]

Answer:

stetment one and reason teo

6 0
3 years ago
Simplify each equation <br> (x^4)(x^2)
BartSMP [9]
Ok, so remember the exponentioal law that says
( x^{m} )(x^{n})=x^{m+n} so


( x^{4} )(x^{2})=x^{4+2}= x^{6}

answe ris x^6
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sophie and Simon are peeling a pile of potatoes for lunch in the cafeteria. Sophie can peel all the potatoes by herself in 45 mi
    9·2 answers
  • What is the volume of this aquarium?
    15·2 answers
  • Please answer correctly, will mark brainliest
    5·1 answer
  • What is a counterexample to this claim ?
    8·1 answer
  • Help with geometry please. Is that answer right?
    9·2 answers
  • Please help!!! I need this done today!!
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ME
    14·2 answers
  • Berto has $12 to put gas in his car. If gas costs $3.75 per gallon, which ordered pair relating number of gallons of
    13·2 answers
  • Jackson runs a farm stand that sells bananas and grapes. Each pound of bananas sells for $1 and each pound of grapes sells for $
    10·1 answer
  • Rectangles
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!