1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aliun [14]
3 years ago
7

Jason bought 6 CDs to add to his collection. A week later he dropped half of his total collection in a pond. He only had 12 CDs

left. How many CDs did he start with?
Mathematics
2 answers:
Sedaia [141]3 years ago
8 0

Answer:

24 CDs

Step-by-step explanation:

if he dropped half of his CDs then the other half is in the equation. 12×12=24 the 6 is just there to throw you off...

if I get it wrong my bad its 2 am

Alex777 [14]3 years ago
8 0

Answer:

Jason starts with 18 CDs

Step-by-step explanation:

12 x 2 = 24

24 - 6 = 18

You might be interested in
A physics student stands at the top of a hill that has an elevation of 56 meters. he throws a rock and it goes up into the air a
horrorfan [7]
find a starting point on the top distance in meters the answer is B
8 0
3 years ago
Write a quadratic function f whose zeros are 4 and -5
pshichka [43]

Answer:

x^2+x-20

Step-by-step explanation:

x = 4

x - 4 = 0

x = -5

x + 5 = -5

(x + 5)(x - 4)

x^2+x-20

6 0
3 years ago
Solve: -10 = 4x pleeeeeeaseeeee
tia_tia [17]

Answer:

x=\frac{-5}{2}

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find x and RS if S is between R and T <br>RS=6x,ST=12,and RT=72
sergij07 [2.7K]
Ah, ok

RST

so RS+ST=RT
6x+12=72
minus 12 both sides
6x=60
divide both sides by 6
x=10


x=10
6 0
4 years ago
the rate of change of sales tax on trousers is 10% one can buy a pair of trousers at$660. What is the marked price?
Anika [276]

Step-by-step explanation:

Total price = Marked price + Sales tax

= Marked price + (0.1 * Marked price)

= 1.1 * Marked price.

Since the total price is $660, the marked price is $660 / 1.1 = $600.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How do i find the volume of these similar solids? round to the nearest tenth HELP
    9·1 answer
  • 10 is 40% of what number?
    15·1 answer
  • 74,137 rounded to the nearest thousands is
    12·1 answer
  • Jordan has gone into the nut business. He wants to make a mixture of walnuts and cashews that cost $1.00 per pound. How many pou
    13·1 answer
  • I don’t know how to do this at all. I don’t need work just the answer
    12·1 answer
  • The difference of a number x and 5.
    6·1 answer
  • Can someone answer my last two questions?
    15·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • Help help help me with this it is an emergency for you guys to help me plz ASAP
    14·2 answers
  • What is the area of the triangle? Please help
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!