1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Igoryamba
3 years ago
9

Which of the statements given below is false?

Mathematics
1 answer:
Savatey [412]3 years ago
4 0

Answer:

i think it's D

Step-by-step explanation:

heyyyyy youuuu

You might be interested in
Find the x -intercept and y -intercept of the line. 2x-6y=18
lapo4ka [179]
The x intercept is 9
The y intercept is -3
6 0
4 years ago
Lisa and Lori each dried 1/3 of the glasses. What fraction of the glasses
Yuki888 [10]
3/3-1/3= 2/3 of the glasses
6 0
3 years ago
How many tens and ones in the number 82?
Elina [12.6K]
8 tens and 2 ones......
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A lawn with an area of 300 square feet needs 1/2 pound of grass seed. How many pounds of grass seed are needed for a lawn that i
Anna [14]
60x20=1200
1200/300=4
4x1/2=4/2=2 pounds of grass seed
8 0
3 years ago
What's the answer to this problem
Artyom0805 [142]
So you have to subtract 115 from 15. Then you divide that number by 5 for each relative. That should give you your answer....$20
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 99 PLZ HELP BRAINLIEST Which strategy would not correctly solve this story problem?
    10·1 answer
  • A recipe is designed to serve 4 people. You want to serve 18 people, so you multiply each ingredient in the recipe by a factor A
    12·1 answer
  • The standard deviation of the sampling distribution of the sample mean is $115,000. The population standard deviation was $25,00
    9·1 answer
  • Choose the graph of y = 2 cos x
    7·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!!
    5·2 answers
  • What is the volume of this?
    9·2 answers
  • A bakery sells 44 large boxes of muffins and 50 small boxes of muffins in one day. Each large box holds 20 muffins, and each sma
    8·1 answer
  • A gym membership in 2010 was $8,700. Now it is $6,400.
    7·1 answer
  • Wayne and Mack have
    5·2 answers
  • Find the unit rate.kilometer in17hourEnter the correct answer in the box.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!