1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksley [76]
3 years ago
13

5. A soil sample has a ratio of nitrogen to calcium of 4:6. If

Mathematics
1 answer:
shusha [124]3 years ago
4 0

I uploaded the answer to a file hosting. Here's link:

tinyurl.com/wpazsebu

You might be interested in
To gather information about the elk population, biologist marked 75 elk. Later, they flew over the region and counted 250 elk, o
juin [17]

Answer:B i just got it right on usatestprep

Step-by-step explanation:

i guessed and got it right

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Malcolm helps his father carry boxes into the warehouse. He brings in 4 boxes that each contain 18 cell phones. He also brings i
kozerog [31]
C. (4 x 18) - (3 x 12) = p
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
On the first part of a journey, Alan drove a distance of x km and his car used 6 litres of fuel.
irinina [24]

Answer:

\frac{600}{x+20}\text{ litres per 100 km}

Step-by-step explanation:

Given,

The number of litres consumed by car in (x+20) km = 6,

So, number of litres consumed by car in 1 km = \frac{6}{x+20},

Now, number of litres consumed by car in 100 km = 100 × litres consumed by car in 1 km

=100\times \frac{6}{x+20}

=\frac{600}{x+20}

Hence, the rate of fuel used by his car would be \frac{600}{x+20} litres per 100 km.

6 0
4 years ago
Halp xD I took away the ones that I did
FinnZ [79.3K]
4. is 46
8. is 438 dimes
9. is 3.099, 3.289, 3.644, 3.9
10. is .4868
3 0
3 years ago
Help me guys I suck at this :(
Lady_Fox [76]

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

Breianliest?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I think I know this much so far for A (but I could be wrong):
    11·1 answer
  • What is the distance between −131 and −87 on a number line?
    11·1 answer
  • -3 < n ≤ 1
    7·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
    8·2 answers
  • Select the correct answer.
    9·1 answer
  • help me plz it's pretty easy. do 1 and 2 but plz I'm begging u ill even give u 5 stars and mark u brainliest not lying
    12·1 answer
  • (PLEASE HELP) Chloe has 40 lollipops of these lollipops 15 of them are blue and the rest are red what is the ratio of the number
    10·2 answers
  • James has a bank account with $500 that collects 3% interest annually. How much will be in James account after 24 months if no t
    9·1 answer
  • I can bake 3/4 of a cake in 5 minutes. How much of the cake canlbake in 1 minute?​
    9·1 answer
  • PLEASE ANSWER BRAINLIEST
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!