1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dybincka [34]
2 years ago
12

A grocer wants to mix two kinds of coffee. One kind sells for $0.85 per pound, and the other sells for $2.70

Mathematics
1 answer:
Sedaia [141]2 years ago
4 0

Answer:

x = $0.85 per pound = 19.85 pounds

y = $2.70 per pound = 1.14 pounds

Step-by-step explanation:

Let

x = $0.85 per pound

y = $2.70 per pound

x + y = 21 (1)

0.85x + 2.70y = 19.95 (2)

From (1)

x = 21 - y

Substitute x = 21 - y into (2)

0.85x + 2.70y = 19.95 (2)

0.85(21 - y) + 2.70y = 19.95

17.85 - 0.85y + 2.70y = 19.95

- 0.85y + 2.70y = 19.95 - 17.85

1.85y = 2.1

y = 2.1 / 1.85

y = 1.14

Substitute y = 1.14 into (2)

0.85x + 2.70y = 19.95

0.85x + 2.70(1.14) = 19.95

0.85x + 3.078 = 19.95

0.85x = 19.95 - 3.078

0.85x = 16.872

x = 16.872 / 0.85

x = 19.85

x = $0.85 per pound = 19.85 pounds

y = $2.70 per pound = 1.14 pounds

You might be interested in
Helppppppp pls this is due in a few hours
Firdavs [7]

Answer:

Y= -9x+4

Positive x negative y means that it must be negative, then after addition, you get +4.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the value of x if 5x+6<br>=8?​
marysya [2.9K]

Answer:

x=2/5

Step-by-step explanation:

5x+6=8

  • 5x=8-6
  • 5x=2
  • x=2/5
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Classifying Quadrilateral
Alexxx [7]
Top right would be rhombus
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sally has 3 /4 of a yard of ribbon. she uses 1/8 yard of ribbon to make each bow. does she have enough ribbon to make 7 bows?
tekilochka [14]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

3/4 of a yard is equal to 6/8 of a yard. If Sally wants 7 ribbons, she needs at least 7/8 yards of ribbon.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If Jk _| lm which statement is true?
nikdorinn [45]
It is the first option i think
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A party rental company has chairs and tables for rent. The total cost to rent 3 chairs and 5 tables is $49 . The total cost to r
    13·2 answers
  • Using the following two points, find the slope: ( -1, 5 ) and ( 2, -3 ).
    5·1 answer
  • Determine the type and degree of each of the following polynomial expressions
    9·1 answer
  • This problem is realy tricky. Ive tried numerous ways. Can I get help?
    13·1 answer
  • 4
    13·1 answer
  • 46 lbs of apples cost $414. How much would 29 lbs cost?
    13·1 answer
  • What is the area of a circle with a circumference of 4π^2 ?
    7·1 answer
  • X+1/X=26/5<br>plz help me fast plz i will be thankful to you.❤❤​
    5·1 answer
  • What is the prime number 24 16 41 64
    13·1 answer
  • CAN SOMEONE HELP ME PLEASE
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!