1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skelet666 [1.2K]
3 years ago
11

Which one is it???? Will mark brainleist

Mathematics
1 answer:
katrin [286]3 years ago
7 0

Answer:

15-3r

Step-by-step explanation:

A expression cannot have a equal sign only = + or  -

If you have questions feel free to ask me! :)

You might be interested in
What is the transformation of g(x)=3(2)-xfrom the parent function f(x)=2x?
lisov135 [29]
Shift of 6 units right, reflects over x-axis
4 0
3 years ago
Given that m 2 = 56 in the diagram what is m 8<br>A 134<br>B 66<br>C 124 <br>D 56​
algol [13]
The answer is:
Letter B
5 0
2 years ago
Pls help me with this
ValentinkaMS [17]
I don’t see anything
6 0
2 years ago
1. Lucy has a jewelry business. To make a certain necklace, she spends $3.38 on materials and $5.57 on labor. She then sells the
son4ous [18]
<span>(a) $7.04 (b) 704/1599 (c) 0.44 (d) 14 (e) $98.56 (a) How much profit does Lucy earn when she sells a necklace? Since the problem states that her profit is the sale price minus the cost of materials and labor, we have the following equation. P = $15.99 - $3.38 - $5.57 P = $12.61 - $5.57 P = $7.04 So her profit is $7.04 per necklace. (b) Write a fraction of the profit per sale price of the necklace. Record your answer as a fraction using whole numbers. The raw fraction is 7.04/15.99, to get rid of the decimal point, multiply top and bottom by 100, getting 704/1599. The prime factors of 704 are 2,2,2,2,2,2,11 and the prime factors of 1599 are 3,13,41. Since neither 704, nor 1599 share any common factors, the fraction can't be reduced and the final answer is 704/1599. (c) What decimal of every dollar of the sale price of the necklace is profit using the fraction from Part (b)? Pardon the lack of formatting 704/1599 = 0.4403 Rounded to the nearest hundredth gives 0.44 (d) Lucy collected $223.86 selling necklaces at a craft fair. How many necklaces did Lucy sell? Show your work. This question is asking for total cost. So divide the $223.86 by the sale price of $15.99. $223.86 / $15.99 = 14 14 necklaces were sold. (e) How much profit did she earn from the number of necklaces she sold? Show your work. Since we know from (a) that she has $7.04 profit per necklace, just multiply the amount of profit by the number sold. So $7.04 * 14 = $98.56</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Susan drove to visit a friend. She drove 345
padilas [110]

Answer:

Average\ Speed = 60 mi/hr

Step-by-step explanation:

Given

Distance = 345\ miles

Time = 5\ hours\ 45\ minutes

Required

Determine the average speed

This is calculated as thus:

Average\ Speed = \frac{Distance}{Time}

Convert time to hour:

Time = 5\ hours\ 45\ minutes

Time = 5\ hours + \frac{45}{60}\ hour

Time = 5\ hours + \frac{3}{4}\ hour

Time = \frac{20 + 3}{4}\ hours

Time = \frac{23}{4}\ hours

Time = 5.75\ hours

Average\ Speed = \frac{Distance}{Time}

Average\ Speed = \frac{345}{5.75}

Average\ Speed = 60 mi/hr

7 0
3 years ago
Other questions:
  • If 20% of all manually filed returns contain errors, and 0.05% of all electronically filed returns contain errors, how much more
    8·2 answers
  • By what percentage must the diameter of a circle be increased to increase its area by 50%?
    15·1 answer
  • Is this correct????????
    15·2 answers
  • Last week at Best Bargin, 75% of the computers sold were laptops. If 340 computers were sold last week, how many were laptops?
    15·2 answers
  • Which of the following one is true
    11·1 answer
  • Just need the blank answers
    8·1 answer
  • A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?
    10·2 answers
  • The children in a school were asked how many cats and dogs
    8·2 answers
  • T divided by -4 equals 9
    7·1 answer
  • A camper lights an oil lantern at 12 noon and lets it burn continuously. Once the lantern is lit, the lantern burns oil at a con
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!