1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lynna [10]
2 years ago
8

F(x)=x^4-4x^3-49x^2+136x+420 f(x)=x 4 −4x 3 −49x 2 +136x+420

Mathematics
1 answer:
san4es73 [151]2 years ago
8 0

Answer:

(x+6)(x+2)(x-5)(x-7)

Step-by-step explanation:

step 1: ((((x4)-(4•(x3)))-72x2)+136x)+420

step 2: ((((x4) -  22x3) -  72x2) +  136x) +  420

step 3: Rewrite the polynomial splitting the middle term using the two factors found in step 2 above,  2  and  6

                    x2 + 2x + 6x + 12

step 4: Add up the first 2 terms, pulling out like factors :

                   x • (x+2)

             Add up the last 2 terms, pulling out common factors :

                   6 • (x+2)

step 5: Add up the four terms of step 4 :

                   (x+6)  •  (x+2)

            Which is the desired factorization

You might be interested in
It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?
AnnyKZ [126]

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The house numbers on the north side of Flynn Street are even. In one block, the house numbers begin 1022, 1032, 1042, and 1052.
never [62]

Answer:

  6 houses away

Step-by-step explanation:

You can write down the house numbers and count them:

  1032, 1042, 1052, 1062, 1072, 1082

1082 is the 6th house from where Taylor is.

___

You can also recognize that (1082 -1022)/10 = 60/10 = 6 is the number of houses away from the house at 1022.

4 0
3 years ago
I WILL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVER IS CORRECT
fredd [130]
Here you go!! It's always best to graph these questions, if you have graph paper near.
If not there are online graphing websites to use!! :))

ANSWER: Choice D (4th answer)

7 0
2 years ago
The second statement is the ____ of the first.
iren [92.7K]

Answer:

A. Converse

Step-by-step explanation:

The statement x=y and y=z is a

converse relation

In logic, there are different types of relation which includes

1. Inverse

2. Contrapositive inverse

3.converse

The converse is created by switching the hypothesis and conclusion just like the example given.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help! Will mark brainliest! Not hard at all!
Trava [24]

Answer:

I think that the answer is A) $0.50

Step-by-step explanation:

So, if you want to figure out how much the strawberries cost for year 0, all you have to do is go to the point (0,4). For the first year the price of the strawberries have increased to 4.50. I know this because when you look at the graph, it looks like the point is in the middle of 4, which makes 4.50. So the price of the strawberries in year 1 is (1, 4.50). The price for year two is (2, 5) and so forth. This is what the pattern would be (0,4) (1, 4.50) (2, 5) (3, 5.50) (4,6) (5, 6.50) (6, 7) (7, 7.50) (8,8) (9, 8.50) (10, 9).......etc.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write the slope-intercept form of the equation of each line given the slope and y-intercept slope=7/4, y-intercept= -5
    11·1 answer
  • Midpoint (10,4) Endpoint (9,-4), find the coordinates of the other endpoint.​
    15·1 answer
  • The midpoint of is point P at (−6,−2). If point E is at (2,−4), what are the coordinates of point F?
    7·2 answers
  • What's the square root of 25, 100, 36, 84, and 4.
    8·1 answer
  • 20% of 4hours 20 minutes
    9·2 answers
  • a container with a square bottom, rectangular sides and no top is to e constructed to have a volume of 5 m^3. material for the b
    11·2 answers
  • The expression 0.09x+(x-30) models the final price of a bicycle is its an instant rebate in a state that charges a sales tax. Th
    6·2 answers
  • Pls help you will get brainliest
    9·1 answer
  • A airplane travels a speed of 300 miles per hour how far in miles will the air plane travel in 20 minutes decmal or fraction ans
    10·2 answers
  • Does anyone know how to do this?? Help please!!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!