Answer:A. LN, JQ, RQ
Explanation:
To know the current profitability, we need to determine the contribution margin unit by the minutes on the constraints .
a) For LN
Contribution by unit = Selling price per unit- Variable cost per unit
$ 161.88 -$116.12 = $45.76
Contribution by the minutes = Contribution by unit / Minutes on the constraint
= $45.76/ 2.60 = 17.60
B) For JQ
Contribution by unit = Selling price per unit- Variable cost per unit
$ 350.41 -$279.11 = $71.3
Contribution by the minutes = Contribution by unit / Minutes on the constraint
= $71.3/ 4.60 = 15.50
c) For RQ
Contribution by unit = Selling price per unit- Variable cost per unit
$ 446.71 -$338.71 = $108
Contribution by the minutes = Contribution by unit / Minutes on the constraint
= $108/ 7.50 = 14.40
In order of their current profitability from most profitable to least profitable, We have LN with 17.60, next JQ with 15.50 and the least RQ with 14.40
Answer:
E. Labor, capital and management
Explanation:
Productivity refers to efficiency in production which means how much output is produced for available level of inputs. It is measured by output/input ratio.
The variables which determine productivity are labor, capital and management.
Capital refers to the amount of investment an entrepreneur makes in a project. Capital invested determines the resources available.
Labor refers to men employed to produce output. Labor cost refers to the wages paid.
Management refers to carrying out operations effectively so that all factors of production work in synchronization and to ensure that everything is in order.
Answer:
The answer is given below;
Explanation:
Land Account As at September 30,2022
Amount in $
Land Value 570,000
Broker Commission 50,000
Legal Fees 8,000
Title Insurance 25,000
Cost of Razing 89,000
Total 742,000
Office Building-Total Cost Amount in $
Contract price to barnett 4,400,000
Plans and Blueprint 26,000
Design and Supervision 98,000
March-December 2021
Borrowing Costs 1,040,000*12%*9/12 93,600
January-September 2022
Borrowing Costs 3,000,000*12%*9/12 270,000
Total Cost 4,887,600
Answer:
The average fixed cost is $2.4.
Explanation:
Vipsana's Gyros House sells gyros.
The cost of ingredients to make a gyro is $2.00.
Vipsana pays her employees $60 per day.
She also incurs a fixed cost of $120 per day.
The cost incurred on ingredients and workers is a variable cost.
The total fixed is thus $120.
The average fixed cost for 50 gyros
=
=
= $2.4
When your in your late 20s early 30s