1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delicious77 [7]
2 years ago
5

Solve for t. (Answer must be completely simplified) 10t=11

Mathematics
1 answer:
AlexFokin [52]2 years ago
4 0

Answer:

T can be equal to 1 1/10 or 1.1 or 11/10

Step-by-step explanation:

10t=11

So divide by 10 on both sides.

t=11/10 which can be simplified to t=1 1/10 or t=1.1

:)

You might be interested in
Help on 4 plz quick also if you can
RideAnS [48]

The area of the rect. is 100 ft times 64 ft, or 6400 ft^2.

Let's list factors of 6400: 64,100

64= 2^6

100= 2^2*5^2

Here we see that 2 appears 8 times as a factor, and 5 appears 2 times:

6400 = 2^6 * 10^2 = 2^8*5^2

4 0
3 years ago
Michael's total sales last month
Evgesh-ka [11]
His commission rate would be 4%
480/12000=.04
7 0
2 years ago
52.48 which digit in the tens place
goldfiish [28.3K]

The tenth place would be. . 4

The TENS place would be 5

5 0
3 years ago
A child is hopping along a sidewalk. The ratio table below shows the comparison between the number of hops and the distance trav
natima [27]
First we rewrite the table:
 20    30
 50    75
 80    120
 150   ?
 We observe that for each 30 number of hops, the distance increases by 45 feet.
 We must find the slope of the line:
 m = (y2-y1) / (x2-x1)
 m = (75-30) / (50-20)
 m = 1.5
 Then, the line is:
 y = 1.5x
 We substitute x = 150
 y = 1.5 * (150)
 y = 225
 Answer:
 
Find the ratio of hops to distance traveled (1: 1.5), then multiply 150 by 1.5.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Express 4x^2 − 12x in the form (2x + a)^2 + b.
gladu [14]

Answer: (2x-3)^2-9\\

a=-3

b=-9

Step-by-step explanation:

4x^2-12x=(2x)^2-2*2x*3+9-9\\=(2x-3)^2-9\\

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Judy bought 2 cotton candies and 2 funnel cakes. Her total cost was $10. Wayne bought 3 cotton candies and 1 funnel cake. What w
    13·1 answer
  • In six months, 33.6 gallons were used. Find the unit rate.
    10·1 answer
  • The formula V = IR shows the relationship between voltage, current, and resistance. Solve this formula for R
    7·1 answer
  • A new hockey stick costs $57,00 at the sporting goods store. If there is a 6%
    14·1 answer
  • Need Help Please I'm Out Of Time ;( The mean age of Lincoln's tee-ball team is 5. Suppose one of his 7-year-old teammates quits
    6·1 answer
  • You roll a 6-sided die. What is P(even)?
    7·1 answer
  • Find the value of 3x^3y-2xy^2 when x=3 and y=-2​
    15·2 answers
  • Jaden sings in the school choir. The choir has 54 members. Two thirds of the members are girls. How many girls are in the choir?
    6·2 answers
  • What location on the line would you find the constant of proportionality?
    5·1 answer
  • Simplify (√(π -√17)^2)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!