1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksandrR [38]
3 years ago
10

He equation shows the relationship between x and y:

Mathematics
1 answer:
son4ous [18]3 years ago
5 0

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

y=-7x+9

y=mx+b

m=slope

y=y-intercept

You might be interested in
Given:<br><br> VC, CU - secants<br><br> Prove: CI·CU = CJ·VC
vazorg [7]

Answer:

this should help

Step-by-step explanation:

https://answer-helper.com/mathematics/question16732528

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
An actor invests some money at 7%, and $24000 more than four times the amount at 8%. The total annual interest earned from the i
natita [175]

Answer:

  • $70,000 at 7%
  • $304,000 at 8%

Step-by-step explanation:

<u>Given</u>:

  Total interest earned on two investments is $29,220.

  An amount is invested at 7%.

  $24,000 more than 4 times that amount is invested at 8%.

<u>Find</u>:

  The amount invested at each rate.

<u>Solution</u>:

  Our strategy will be to define a variable representing the amount invested at 7%, use that variable to write an expression for the amount invested at 8%, then write an equation for the total return on the investments.

Let x represent the amount invested at 7%. Then (24,000+4x) will be the amount invested at 8%. The total interest earned will be ...

  interest on 7% account + interest on 8% account = total interest

  0.07x + 0.08(24000+4x) = 29220

  0.39x + 1920 = 29220 . . . . . . . . . . . simplify

  0.39x = 27300 . . . . . . . . . . . . . . . . . .subtract 1920

  x = 27300/0.39 = 70000 . . . . . . . . . divide by the coefficient of x

  24,000 +4x = 24,000 +280,000 = 304,000 . . . . amount invested at 8%

He invested $70,000 at 7% and $304,000 at 8%.

<u><em>Check</em></u>

The answer must satisfy ...

  7% interest + 8% interest = 29,220

  0.07×70,000 +0.08×304,000 = 4,900 +24,320 = 29,220 . . . . as required

_____

<em>Comment on 6-step method</em>

We have tried to hit the highlights. Your steps appear to be ...

  1. Identify the given information (Given)
  2. Identify the question you are asked to answer (Find)
  3. Identify the useless information in the problem statement (is none)
  4. Decide on a strategy. Make a model or drawing. (model equation shown)
  5. Solve and show work (Solution)
  6. Explain why the answer makes sense (Check)
6 0
3 years ago
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME ?WITH THE QUESTION I JUST POSTED
xz_007 [3.2K]
<em /><em /><em /><em />ms<u /><u /><u /><u /><u>re</u><u> that the answer </u><u>s 2,500</u>
6 0
3 years ago
Ata Sets
Fynjy0 [20]

Describe the data:

Mean=12

Interquartile range=7

Range=17

Do Not describe:

Range-23

Median=10

Interquartile range=12

6 0
2 years ago
Which of the following ordered pairs
ozzi

The ordered pairs  that make this equation true is (4, 10)

A linear equation is given by:

y = mx + b;

where y, x are variables, m is the slope of the line and b is the y intercept.

Given the linear equation: y = 10x - 30:

At (1, -12): y = 10(1) - 30 = -20 ≠ -12

At (8, 1): y = 10(8) - 30 = 50 ≠ 1

At (4, 10): y = 10(4) - 30 = 10

At (6, 20): y = 10(6) - 30 = 30 ≠ 20

The ordered pairs  that make this equation true is (4, 10)

Find out more at: brainly.com/question/13911928

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Vector v has its initial point at (7, -9) and its terminal point at (-17, 4). Which unit vector is in the same direction as v?
    9·2 answers
  • a recipe for sweet potato casserole calls for 3/4 cup of milk. Martina has 6 cups of milk. How many sweet potato casseroles can
    8·2 answers
  • Based on a poll, 69% of internet users are more careful about personal information when using a public Wi-Fi hotspot.
    8·1 answer
  • Which statement best describes what is happening to cause the boy to hear sound
    6·2 answers
  • Determine which is the better buy. 3 pounds of pellets for ​$4.95 or 5 pounds of pellets for ​$7.50 The unit price for 3 pounds
    10·1 answer
  • You are planning to purchase ten pencils of type A which cost a total of $14.00 and five pencils of type B which cost $15.00. A)
    8·1 answer
  • I need help in this question
    13·2 answers
  • In ΔTUV, the measure of ∠V=90°, the measure of ∠U=85°, and VT = 20 feet. Find the length of TU to the nearest tenth of a foot.
    10·2 answers
  • Costco is selling boxes of pomegranates for $18.99. if a box contains 6 pomegranates, what is the cost of one pomegranate?
    7·1 answer
  • Marcella is flying a kite in a competition. To win the competition, her kite string must have at least 162 feet released. The ki
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!