1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katena32 [7]
3 years ago
13

A pancake mix requires 4 cups of flour for every 20 pancakes. How much flour is used per pancake?

Mathematics
1 answer:
Setler79 [48]3 years ago
3 0

Answer:

1/5 of a cup

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The sum of a rational number and an irrational number
vitfil [10]
What are you asking?
7 0
3 years ago
Jane, Scott, and Frank have a total of $144 in their wallets. Frank has 4 times what Jane has. Scott has $6 less than Jane. How
konstantin123 [22]

Answer:

Jane have $25

Frank have $100

Scott have $19

Step-by-step explanation:

To find the amount that each have, we have to represent this information in a mathematical format  and then solve

let x represent represent the amount that Jane has

let Y represent represent the amount that Frank has

let z represent represent the amount that Scott has

From the question given, "Jane, Scott, and Frank have a total of $144"  can be represented mathematically as

x + y + z = $144 ---------------------------------------------------------------------------------(1)

"Frank has 4 times what Jane has"   can be represented mathematically as

y = 4x ---------------------------------------------------------------------------------------------(2)

"Scott has $6 less than Jane"  can be represented mathematically as

z= x- 6 ----------------------------------------------------------------------------------------------(3)

we can now solve the equations using the substitution method

substitute equation (2)  and (3)  into equation (1)

x + y + z = $144

x + 4x + x-6 = $144

6x -6 = $144

add 6 to both-side of the equation

6x - 6 + 6 = $144 + 6

6x =$150

Divide both-side of the equation by 6

6x/6 = 150/6

x = $25

from equation 2

y = 4x

substitute x= $25 in equation (2)

y = 4 (25)

y = $100

substitute x=$25 in equation  (3)

z = x- 6

z = 25 - 6

z=$19

Jane have $25

Frank have $100

Scott have $19

6 0
3 years ago
Whoever gets this correct gets a brainliest .
Alisiya [41]

Answer:

3052.1 cm^3

Step-by-step explanation:

hope u get this right :)

3 0
3 years ago
8$ for 2 pounds of rice as a unit rate
elixir [45]

it would be $4 per pound of rice

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The number of bacteria in a sample after ex days is represented using the equation D equals 50,00(1.05) to the power of X by wha
Nana76 [90]

Answer:

Step-by-step explanation:

Given that :

Change in population per day is Giveb by the exponential equation : 50,00(1.05)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is equation is equivalent to 6(3p-2)=20?
    11·2 answers
  • Solve the problem for Part A and Part B
    15·1 answer
  • 3x+4(x+3)=7 solve for x
    9·2 answers
  • WHO EVER ANSWERS FIRST GETS BRSINLESTTTT!!!!!!
    15·2 answers
  • Slope = 8 ; y-intercept = -4
    13·1 answer
  • Really really need help on ONE math graph question.
    7·1 answer
  • A parabola has x-intercepts at x = 1/2 and x=5. what is the equation of the parabola
    8·1 answer
  • Find an expression for the nth term of the arithmetic sequence.<br><br> 2, 8, 14, 20, 26, . . .
    13·1 answer
  • 3a-4b+5c;4a +11b+2c<br>please solve extra points​
    7·1 answer
  • Which triangle are congruent by AAS?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!