1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grigory [225]
2 years ago
14

Please answer this correctly

Mathematics
2 answers:
Alinara [238K]2 years ago
6 0

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

Since the die has 6 sides that are all equally likely to be landed on, the probability of landing on 2 is 1/6, as there is one "favorable" outcome and 6 total outcomes. Hope this helps!

Dmitrij [34]2 years ago
5 0

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

Sides of dice = 6

Number 2 in dice = 1

P(2) = 1/6

You might be interested in
Which line segment is drawn in the figure?<br><br> A.YZ<br> B.WY<br> C.XZ<br> D.WZ
Dima020 [189]
The line segment shown in the figure is C. XZ. A line segment is a line that is bounded by 2 endpoints, hence the line is not infinite. As shown in the figure, only points X and Z are visibly connected. There are no visible lines connecting the other points together.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Indicate in standard form the equation of the line passing through the given point and having the given slope. R(4,0), m=5
liberstina [14]
First you put the equation in point slope form- Y-0= 5x - 4
Then add the zero to the 4.
Final answer: y= 5x -4
7 0
3 years ago
If 15% of an item is $18.00 what was the original price?
larisa [96]
<span>from the whole price,
15% of this price is equal to $18.00.
therefore if 15 % equals $18.00
                                                                     
then 100% is the original price therefore 100 % = 18.00 / 15 % x 100% = $120 therefore original price = $120</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A recipe calls for 6 quarts of water. Michael put 1 gallon of water in the bowl and realized that he made a mistake. Michael sho
stealth61 [152]
The answer to this to add 2 quarts.
8 0
3 years ago
Which rate is the best deal for a box of cereal?
kondor19780726 [428]
The answer is c. You find the price per ounce. 4.29/24 = .178 then 3.49/18= .193 then 6.39/39= .163 and 2.49/14 = .177. The cheapest is c. Hope this helps!!!
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Sharon writes this sentence:
    6·2 answers
  • The graph of the function f(x) = –(x + 1)2 is shown. Use the drop-down menus to describe the key aspects of the function.
    5·2 answers
  • Montrell went to the store to purchase a bag of flamin' hot Cheetos. One bag of chips was $3.39 for 9 oz. What is the unit rate?
    9·2 answers
  • Hey can you please help me posted picture of question
    6·1 answer
  • Triangle ABC is a scaled copy of triangle DEF. Side AB measures 12
    9·1 answer
  • Select the term that best describes the statement.
    5·1 answer
  • Help me on this please
    14·1 answer
  • Ten subtracted from a number if the difference is 30 what was the orginal number​
    11·1 answer
  • Multiply: 68.1 x 0.8 ___________________ explain it plz
    8·2 answers
  • The maximum weight of a suitcase that an airline allows is 50 pounds. For every 1 pound, there is approximately 0.45 kilograms.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!