17.5 x 3 = 52.5
4 x 4 = 16
16 + 52.5 = 68.5
So the answer is 68.5cm
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.
19) 5c+c=-6+2
6c=-4
c=-4/6
c=-2/3
20) -20-8=-2e
-28=-2e
28/2=e
14=e
21)p-2w=2l
(p-2w)/2=l
1/4 cups of butter
because 3/4 times 1/3 =
1/4