Answer:
C
Step-by-step explanation:
A geometric series will only converge if - 1 < r < 1
sum to infinity =
The nth term formula for a geometric series is
= a
where a is the first term and r the common ratio
The only summation with - 1 < r < 1 is C where r = - 0.2
Answer:
Downwards
Step-by-step explanation:
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>
Answer:
c
Step-by-step explanation: