1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serggg [28]
3 years ago
11

Can someone help me with my math please?

Mathematics
2 answers:
LUCKY_DIMON [66]3 years ago
8 0

Answer:

okkkkkkkkkkkk

Step-by-step explanation:

sureeeeeee

Strike441 [17]3 years ago
8 0

Answer:

sure why not. What's your math equation?

You might be interested in
Determine the distance between the two points using the Pythagorean theorem.
galina1969 [7]

Answer:

d = 10

Step-by-step explanation:

Ok, so we know that the horizontal distance between the points is 6 and the vertical distance is 8.  Using the Pythagorean theorem we know that 8^2+6^2=d^2 (d is the distance between points). When solving we get

8^2+6^2=d^2

64+36=d^2

100=d^2

d=10

6 0
2 years ago
A law firm is going to designate associates and partners to a big new case. The daily rate charged to the client for each associ
Thepotemich [5.8K]
Add the numbers together and se what you get
6 0
2 years ago
The cost of a company picnic varies directly as the number of employees attending the picnic. If a company picnic costs $487.50
Drupady [299]

The company picnic cost $ 1300 for 80 employees

<em><u>Solution:</u></em>

Given that cost of a company picnic varies directly as the number of employees attending the picnic

Let "c" be the company picnic cost

Let "n" be the number of employees attending the picnic

Therefore,

cost \propto \text{ number of employees attending picnic }

c \propto n\\\\c = kn

Where "k" is the constant of proportionality

c = kn ---------- eqn 1

<em><u>Given that company picnic costs $487.50 for 30 employees</u></em>

Therefore substitute c = 487.50 and n = 30

487.50 = k(30)\\\\k = \frac{487.50}{30} = 16.25

<em><u>How much does a company picnic cost for 80 employees?</u></em>

Substitute n = 80 and k = 16.25 in eqn 1

c = 16.25(80) = 1300

Thus $ 1300 is the cost for 80 employees

5 0
3 years ago
A car traveled 150 miles on 5 gallons of gas. Find the unit rate.
Sauron [17]

Answer:

30m per gallon

Step-by-step explanation:

150m/5g= 30m/g

8 0
3 years ago
At a department store, Kendra has a debt greater than $25.00. Which could be Kendra’s balance?
jeka57 [31]
Debt is negative dollars, which means she owes at least 25 dollars to the department store

her balance is -25.00 + x

hope this helps

or -25 >x


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Joe had y cars and wrecked 15 how much cars remaing
    11·1 answer
  • How many 5 person squads can a basketball coach send out on an 11 person team
    5·2 answers
  • How are the volumes of cylinders, cones, and spheres related?
    13·2 answers
  • What equals 24 with the numbers 15 10 13 1 22
    14·2 answers
  • The perimeter of a rectangle is 72 in. The base is 3 times the height. Find the area of the rectangle
    9·1 answer
  • The Giant Circle Challenge (Geometry)<br> What does each number equal (degrees)?
    9·1 answer
  • Angles PTQ and STR are vertical angles and congruent.
    8·1 answer
  • The table shows the weight of bunches of bananas and the price of each bunch
    11·1 answer
  • Study island math pls helppp<br> I will love you if you answer
    5·1 answer
  • In the diagram shown, 6 measures 97 degrees. What is the measure of 5 4 points) a 83 degrees Ob 90 degrees Oc 97 degrees Od 180
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!