Answer: $1.18 per item
Step-by-step explanation:
9.44/8=$1.18 per item
The slope of the line is -23
<h3>How to determine the
slope of the
line?</h3>
The line’s equation is given in point-slope form:
y − 6 = (−23)(x + 6)
The line’s equation in point-slope is represented as:
y − y1 = m(x - x1)
Where
m represents the slope
By comparing y − y1 = m(x - x1) and y − 6 = (−23)(x + 6), we have
m = -23
Hence. the slope of the line is -23
Read more about slope at:
brainly.com/question/3493733
#SPJ1
Answer:
C
Step-by-step explanation:
$6500 is a one time purchase so there is no variable attached.
$550 and $900 per week is reoccurring so there will be a variable attached.
Since $900 is what she is making each week, this will be separate from her costs (can eliminate D).
To make a profit, her amount earned will need to be greater than her expenses, so the answer is C.
To add and get the sum
346
421
+152
We start on the ones place 6 + 1 + 2 = 9, the sum of the digits in the ones place is not up to 10, we will not regroup this ones place.
So, basically the answer to 13a is NO.
Since we are not able to regroup the ones place there is no regrouped tens to add, therefore the answer to 13b is also NO.
Next is the tens place, 4 +2 +5 = 11, the sum of the digits in the ones place is up to 10 so we regroup the tens place.
Thus, the answer to 13c is YES.
Since, we regrouped the ones place, we add the regrouped hundred, thus the answer to 13d is YES.
Finally, for the hundred place, 1 + 3 + 4 + 1 = 9
Therefore, the sum of
346
421
+ 152
is 919