Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62
Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)
1347.25 just easily divide to get your answer. Nothing else :)
Answer:
14 Yards
Step-by-step explanation:
A number line consists only of one axis, conventionally a horizontal axis. Just create a line, and scale it according to practicality and your preference. Usually, it has an interval of 1 unit. But for this case, since it is in fraction form, the interval should be smaller so that you can see clearly where it is located.
In decimal form, 13/17 is equal to 0.7647058824. Let's just round this off to 0.764, that can suffice already. So, you would expect it to be between 0.7 and 0.8 on the number line. Just estimate visually where it is located. Since, it is more than 0.75, the dot would be just slightly closer to 0.8 than 0.7. The exact location is shown in the attached picture.
An expression which shows the correct substitution of the values a, b, and c from the equation 0 = – 3x2 – 2x + 6 into the quadratic formula is: expression A. Therefore, the correct answer option is A.
<h3>What is a quadratic equation?</h3>
A quadratic equation can be defined as a mathematical expression (equation) that can be used to define and represent the relationship that exists between two or more variable on a graph. In Mathematics, the standard form of a quadratic equation is given by;
ax² + bx + c = 0
Mathematically, the quadratic formula is modeled or represented by this mathematical expression:

From the information provided, we have the following values;
0 = -3x² - 2x + 6
Where:
a = -3
b = -2
c = 6
Substituting the values into the quadratic formula, we have;

Read more on quadratic equation here: brainly.com/question/4053652
#SPJ1