Im not exactly sure but i think:
r^2+6r+2
________
5r^2-5r-25
remember IM NOT SO SURE
Y = mx + b
where m is the gradient (slope)
-4y = 11 - 8x
4y = 8x - 11
y = 2x - 11/4
m = 2
The correct answer is A.
Answer:
3x - 8
Step-by-step explanation:
To find f(x + 1) substitute x = x + 1 into f(x)
f(x + 1) = 3(x + 1) - 7 = 3x + 3 - 7 = 3x - 4
Similarly
f(1) = 3(1) - 7 = 3 - 7 = - 4
Hence
f(x + 1) + f(1) = 3x - 4 - 4 = 3x - 8
RB: $51.10/14=$3.65 per lb
Turkey: $42.60/12=$3.55 per lb
Ham: $3.80 per lb
Answer: Turkey is the LEAST expensive