1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANEK [815]
2 years ago
7

- 16 = -4(-5+ i) Please help i can’t fail this test

Mathematics
2 answers:
Simora [160]2 years ago
7 0

<em>Answer: i=9</em>

<em />

<em>Step-by-step explanation:</em>

<em>-16=-4(-5+i)</em>

<em>-16=20-4i</em>

<em>-20 -20</em>

<em>-36=-4i</em>

<em>Divide by -4 </em>

<em>i=9</em>

Roman55 [17]2 years ago
6 0

Answer:

i=9

Step-by-step explanation:

-16=-4( -5 +i)

-16= 20 -4i

-20      -20

_____________

-36=-4i

-36/-4 = 9

i= 9

Hope this Helps! Good luck at your test!

You might be interested in
Maya runs a farm stand that sells raspberries and blueberries. Each pound of raspberries sells for $1 and each pound of blueberr
aniked [119]

30 pounds of raspberries and 50 pounds of blueberries are sold

<em><u>Solution:</u></em>

Let "a" be the pounds of raspberries sold

Let "b" be the pounds of blueberries sold

Cost per pound of raspberry = $ 1

Cost per pound of blue berry = $ 3.25

<em><u>Maya made $192.50 from selling a total of 80 pounds of raspberries and blueberries</u></em>

Therefore,

a + b = 80

a = 80 - b ------- eqn 1

<em><u>Maya made $192.50. Therefore, frame a equation as:</u></em>

pounds of raspberries sold x Cost per pound of raspberry + pounds of blueberries sold x Cost per pound of blue berry = 192.50

a \times 1 + b \times 3.25 = 192.50

a + 3.25b = 192.50 ------ eqn 2

<em><u>Let us solve eqn 1 and eqn 2</u></em>

<em><u>Substitute eqn 1 in eqn 2</u></em>

80 - b + 3.25b = 192.50

2.25b = 192.50 - 80

2.25b = 112.5

Divide both sides by 2.25

b = 50

<em><u>Substitute b = 50 in eqn 1</u></em>

a = 80 - 50

a = 30

Thus 30 pounds of raspberries and 50 pounds of blueberries are sold

3 0
3 years ago
Write in slope-intercept form an equation of the line that passes through
leva [86]

Step-by-step explanation:

m= (4-0)/(2-1)

=4

y-int=1

y=mx+c

y=4x+1

3 0
2 years ago
An elephant can run 1/4 of a mile in 36 seconds. At this rate, which expression can be used to determine how fast an elephant ru
VLD [36.1K]
\frac{0.25~mile}{36~s} \times  \dfrac{60~s}{1~min} \times \dfrac{60~min}{1~hr} = 25 ~miles/hour
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz answer question I’m the picture
Stells [14]

Answer:

x = 13.5

BC = 30

Step-by-step explanation:

BC is double the length of DE. And we know that DE is equal to 15. So 15 x 2 is 30.

Now to find x. We know that our answer has to add up to 30. So we first subtract 3 from 30 to get 27. Then divide 27 by 2 to get what x is equal to. x = 13.5

6 0
2 years ago
The rectangle is divided into 4 equal parts. What is the name of the 4 equal parts?
galina1969 [7]
Hello,

The answer would be "squares".

Reason:

A rectangle divided into four equal parts would be four squares therefore the answer is squares.

If you need anymore help feel free to ask me!

Hope this helps!

~Nonportrit
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Kinda confused with this, how am i supposed to answer for X if in (-4 + 41) there’s no X???
    12·1 answer
  • What does the ratio 5/1 represent in terms of the example.​
    10·1 answer
  • I need help on this please
    6·1 answer
  • Solve.<br><br> 3 = –(–y + 6)
    13·1 answer
  • An exponential function is graphed for all real numbers. This includes which of the following sets of numbers?
    11·2 answers
  • 10×(2.5+13.5) write the numerical expressions in words then solve
    8·1 answer
  • . The SPLASH 12 ounce bag costs $10.32, and
    8·1 answer
  • Lainey se desliza por un tobogán de agua de 352 pies de largo a una velocidad de 44 pies por segundo . ¿Cuánto tiempo le tomará
    7·1 answer
  • The concession stand at a football game sells hot dogs and drinks. It costs $4.25 for 2 hot dogs and 1 drink. It costs $7.00 for
    9·2 answers
  • A football stadium sells regular and box seating. There are twelve times as many
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!