1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ray Of Light [21]
3 years ago
15

Solve each proportion using the Cross Products Property. Will give brainliest

Mathematics
1 answer:
Leokris [45]3 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

1.x = 8 \\ 2.x = 11 \\ 3. x = 2 \\ 4.d = 3 \\ 5.y = 33

You might be interested in
An ice chest contains cans of apple juice, cans of grape juice, cans of orange juice, and cans of mango juice. Suppose that you
mel-nik [20]

Answer:

4.9%

Step-by-step explanation:

This question is incomplete. However; it can be found on search engines. The complete question is  as follows :

An ice chest contains cans of six apple juice, eight cans of grape juice, four cans of orange juice, and two cans of mango juice. Suppose that you reach into the container and randomly select three cans in succession. Find the probability of selecting three cans of grape juice.

Solution :

In an ice chest there are different cans of juice. Among them

Number of cans of apple juice = 6

Number of cans of grape juice = 8

Number of cans of orange juice = 4

Number of cans of mango juice = 2

Total number of cans of juice = 6 + 8 + 4 + 2 = 20

Let A, B and C are the event of selecting of three cans.  The events A, B and C are dependent.

Probability of selecting three cans of juice

P = \frac{\text{number of grape cans}}{\text {total number of cans}}

P (A) = \frac{8}{20}

P (B) = \frac{7}{19}

P (B) = \frac{6}{18}

P = \frac{8}{20} × \frac{7}{19} × \frac{6}{18}

  = \frac{336}{6840}

  = 0.049 or 4.9%

Probability of selecting three cans of grape juice is 4.9%

5 0
3 years ago
3n+22 +2n+38=180 m angle
s344n2d4d5 [400]
3n+2n= 5n
22+38=60
180-60=60
60=5n
n=12
8 0
3 years ago
mr.jones has a new car. the manufacturer says that the car should get about 28 miles per gallon in the city.about how many miles
vlada-n [284]
He should be able to travel 322 miles. It would cost him $33.235 rounded up to $33.24. 
7 0
3 years ago
Help me please on this question .....!.!.!.!.!.!.!.!.!.!.
Zigmanuir [339]

If you look through the chart, you'll see that in each column,
the amount of money donated is 1/5 the number of lunch
specials sold.

The equation is:

Donation amount = (1/5) · (lunch specials sold) .

The constant of proportionality in money per lunch special sold
is $1/5 or 20 cents.
7 0
2 years ago
Whats the unit rate of $112 in 8hours
jeyben [28]
To find the unit rate, we just divide.

\sf112\div8=14

So the unit rate is 1 hour = $14.
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help me answer it​
    13·1 answer
  • Find the quotient. Do not round.<br><br> 22.14 ÷ 1.2 =
    5·2 answers
  • What is the exact value of cos 5pi/4 radians?
    15·1 answer
  • Please help, i im having trouble
    14·2 answers
  • A color printer prints 19 pages in 8 minutes.<br> How many minutes does it take per page?
    5·1 answer
  • Place these real numbers in ascending order
    10·1 answer
  • Jacob and Mirit decide to race their pet snails. Jacob's snail moves 25 inches per minute, and Mirit's snail travels 28 inches p
    7·1 answer
  • 3x square+6y Square when X=0 and y=2 with steps pls​
    8·1 answer
  • What kind of association is this? *<br> Postitive<br> Negative<br> No association
    8·1 answer
  • A company uses a periodic inventory system. On August 1, the company had 6 items of beginning inventory with a cost of $7 per un
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!