1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Citrus2011 [14]
3 years ago
8

Correct answer will get a brainliest . Enjoy

Mathematics
2 answers:
ankoles [38]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Volume =   πr2h

=  π×82×5

=  320π

=  1005.3096491487 meters3

Mrac [35]3 years ago
3 0

Answer:

v ≈ 1256.6m^{3}

Step-by-step explanation:

v = πr^{2} h

r = 5m

h = 16m

v = π5^{2}(16)

v ≈ 1256.6

You might be interested in
What is the ratio 10 to 65 written as a fraction in lowest terms?
mamaluj [8]

Answer:

2/13

Have a good day!

4 0
3 years ago
Please help me on this <br><br> Simplify (12^2)^4
nika2105 [10]

(12^2)^4

= 12^(2*4)

= 12^8 (or 429,981,696)

7 0
3 years ago
7.4375 as a mixed number in simplest form
Grace [21]

(7 and 7/16) is the simplest form.
5 0
3 years ago
If two angles are supplementary and one angle measures 47°, what is the measure of the other angle? 43° 133° 53° 47°
Rama09 [41]

Answer:

x = 133

Step-by-step explanation:

Supplementary angles add to 180 degrees. Call the unknown angle x

47 +x = 180

Subtract 47 from each side

47-47+x =180-47

x = 133

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A waterslide is rented at $500 per day plus a charge per hour of use. The bounce house was used for 5 hours one day, and the tot
Mazyrski [523]

Answer: 500+5x=800

Step-by-step explanation:

Given: The rent of waterslide per day  = $500

Let x be the a charge per hour of use.

The number of hours bounce house was used  = 5 hours

Since, the total charge was $800.

Therefore, the equation can be used to find the charge x, in dollars, per hour of use is given by :-

Fixed charge+5 times x=Total charge

\Rightarrow500+5x=800

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If x+4/4 = y+7/7 then x/4=___
    5·1 answer
  • Raffia had a board that that was 15 1/2 feet long he put three pieces off the board that are each 3 7/8 feet long how much of th
    8·1 answer
  • (NEED HELP ASAP)
    6·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through points (2,5) and (8,3)
    14·2 answers
  • A circle is cut into congruent sections and arranged to form a figure that approximates a parallelogram. Find the approximate he
    5·1 answer
  • Jennifer needs to purchase a computer for her company. The price of the computer is c dollars, and the sales tax is 9%. Write tw
    6·1 answer
  • Hannah has an offer from a credit card issuer for 0% APR for the first 30 days
    7·2 answers
  • From the set {2, 6, 42}, use substitution to determine which value of x makes the equation true.
    12·1 answer
  • A package of 4 red,white and blue hats costs $8. What is the unit rate
    13·2 answers
  • Convert the number in scientific notation to standard notation.<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=1.8%20%2A%2010%5E6" id="Te
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!