1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scilla [17]
2 years ago
13

Solve 2/3 = x/18 SOMEONE PLS HELP

Mathematics
1 answer:
Mademuasel [1]2 years ago
4 0

Answer:

x = 12

Step-by-step explanation:

what you have to do is cross multiply::

3x = 36

and then single the x out

x = 12

You might be interested in
I’m about to cry from frustration. Help please before I die
kvv77 [185]

Answer:

\frac{1}{3}x+16=37

63 Jelly Beans

Step-by-step explanation:

The unknown is the number of jelly beans originally in the bag or x

First he had x jelly beans

The he ate one-third of them

\frac{1}{3}x

He then ate 16 more jelly beans

\frac{1}{3}x+16

This was equal to 37 jelly beans

\frac{1}{3}x+16=37

This is the equation

Now solve for x

Subtract 16 from both sides

\frac{1}{3}x=21

Multiply both sides by 3

x=63

63 Jelly Beans

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A ball is dropped from a height of 12 feet and returns to a height that is one-
nasty-shy [4]

Answer:

0.375

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Morning can someone help me please and can you please let me know how you got the answer
Westkost [7]

Answer:

The customary system states that one pound is equivalent to sixteen ounces(oz).

Step-by-step explanation:

Since the package is one pound, it contains sixteen ounces(oz).

7 0
2 years ago
B) aº – 49<br>f) 2a? - 72<br>j) 8xy - 18xy​
Fed [463]

Answer:

b) -49

f) -73a

j) -10xy

don't knw may be wrong

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
You have a car that is valued at $12,000. The balance that you owe on the car loan is $7,000. You lose your job and can not affo
MArishka [77]
As a result of such situation, you have reduced your net worth. Before selling the car, your net worth is $12,000-$7,000=$5,000. After selling the car and paying off the loan, it’s $2,000. As you can see it reduced $3,000. Hope this answers the question. Have a nice day.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HARDEST QUESTION OF ALL TIME CAN YOU SOLVE IT? ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    14·1 answer
  • What is the y1 of 3x-5y=20
    10·1 answer
  • Which expression is equivalent to (256x^16)^1/4<br> A.4x^2<br> B.4x^4<br> C. 64x^2<br> D. 64x^4
    5·2 answers
  • A factory produces 3/4 of a mile of thread every 1/4 of an hour. What is the unit rate of miles of thread per hour?
    13·1 answer
  • Gabriel invested $540 in an account paying an interest rate of 6.4% compounded monthly. Assuming no deposits or withdrawals are
    8·1 answer
  • Mr. Williams is driving on a highway at an average speed of 50 miles per hour. His destination is 100 miles away. The
    12·1 answer
  • Power functions mastery test
    6·2 answers
  • For geometry:(<br><br> please help, will give brainist
    11·1 answer
  • Can someone plz help me so sorry
    8·2 answers
  • Which rule explains why these scalene triangles are similar?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!