1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gulaghasi [49]
3 years ago
15

A random sample of 10 subjects have weights with a standard deviation of 9 8753 kg What is the variance of their weights? Be sur

e to include the appropriate units with the result.​
Mathematics
1 answer:
hammer [34]3 years ago
8 0

Answer: The variance of their weights = 9,752,155,009 kg.

Step-by-step explanation:

  • The variance is the square of the standard deviation . it measures the spread between data values in a data set.

So if standard deviation of 10 subjects = 98753 kg

Then, variance = (9 8753 )^2\ kg=9,752,155,009\ kg

Hence, the variance of their weights = 9,752,155,009 kg.

You might be interested in
Which of the following situations describes a function? Remember you are looking for an independent variable and a dependent var
BlackZzzverrR [31]

The situation that is a function is: C. The weight of a package and the cost of postage.

<h3>What is a Function?</h3>

A function can be described as a relation whereby there can only be one exact possible output value (dependent variable) for every input value (independent variable) in the relation. This means, no input value has two different output values. However, two different input values can have the same output value.

In a function, the output value is dependent on the input value.

For example, the cost of postage (output) is dependent on the weight of a package (input).

Therefore, the situation that is a function is: C. The weight of a package and the cost of postage.

Learn more about function on:

brainly.com/question/15602982

#SPJ1

6 0
1 year ago
Which line is parallel to the line y=x+7
sattari [20]

Answer:

Any line with the same slope. In this case the slope is 1. For example, y=x+4 is parallel to y=x+7.

3 0
3 years ago
UVOISINOULLIV HU
Gala2k [10]
<h3>Total snow fall for three days is 8.75 inches</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Snow fell over the past three days

First\ day = 3\frac{2}{4}\ inches = \frac{14}{4}\ inches\\\\Second\ day = 3\frac{2}{4}\ inches = \frac{14}{4}\ inches\\\\Third\ day = 1\frac{3}{4}\ inches = \frac{7}{4}\ inches

<em><u>What was the total snowfall for the three days?</u></em>

Total snowfall = first day + second day + third day

Total\ snowfall = \frac{14}{4} + \frac{14}{4} + \frac{7}{4}\\\\Total\ snowfall = \frac{14 + 14 + 7}{4}\\\\Total\ snowfall = \frac{35}{4} \text{ or } 8.75\ inches

Thus total snow fall for three days is 8.75 inches

5 0
3 years ago
Last year Chesa made 32 one-cup servings of soup for a school party this year she will make two times the amount of soup that sh
bogdanovich [222]
So she made 32 cups last year...she made 2 times as much this year...so she made 2(32) = 64 cups this year.

1 gallon = 16 cups
64/16 = 4 gallons
The answer is Chesa made 4 gallons of soup 
6 0
3 years ago
Peter works part time for 3 hours every day and Cindy works part time for 2 hours every day.
Dmitriy789 [7]

Answer:

a. We can say that P > C, where 'P' represents Peter's earnings and 'C' represents Cindy's earnings.

Given that P = 3h and C = 2h, where h =$4.50. We can say also that 3h > 2h.

b. If Cindy wants to earn at least $14 a day working two hours. Then:

2h ≥  $14

To solve the problem, we just need to solve for 'h':

h ≥ $7

Therefore, se should earn more or equal to $14 per hour.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If f(x) = x² + 7, what is the value of f(4)?
    13·1 answer
  • Adrian knows that the quotient of 0.75 divided by 0.8 is less than 1. He knows that the quotient of 0.8 divided by 0.75 is great
    12·1 answer
  • Tylond puts $5,000 into a savings account that earns 4%
    13·1 answer
  • 10m + n2/4 when m= 5 and n=4
    5·1 answer
  • Plz help I'll appreciate it
    6·1 answer
  • HELLO GUYS I JUST WANT SAID SOMEONE ASK THIS QUESTIONS IF YOU COULD HELP HIM/HER WHIT THIS QUESTIONS??
    6·1 answer
  • HELP PLEASE<br><br><br><br> i cant tell wither its c or d cause im an idiot
    10·2 answers
  • A 5-kilogram bag of cat food costs $18.90. What is the unit price?<br><br> $<br> per kilogram
    13·2 answers
  • 1. Jill bikes 15 miles in the morning and 17 miles in the afternoon. How many miles does she bike in all? Equation: miles 7 | Le
    9·1 answer
  • Find the probability. Leave your answer in simplest fraction form.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!