1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilya [14]
2 years ago
7

A 5-pound bag of sugar costs $3.90. What is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
Dimas [21]2 years ago
7 0
0.78 per pound is unit rate

Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.

3.90 divided by 5 is 0.78
You might be interested in
Find the equation of the line that is parallel to y=2x+5 and contains the point (2, -4)
igomit [66]

Answer:

Step-by-step explanation:

y + 4  = 2(x - 2)

y + 4 = 2x - 4

y = 2x - 8

3 0
3 years ago
What is the mean for this list of numbers? 13, 26, 33, 45
olasank [31]
The mean is <span>29.25 but you need to round it so it would be 30 hope it helps <3</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
3(x+3)+3x=15<br><br> Solution and check<br><br> Shown in attachment below
OLga [1]
3x + 9 + 3x =15
6x + 9 = 15
- 9 = -9
6x = 6
/6 /6

X =1
6 0
3 years ago
Examine the system of equations.
Pachacha [2.7K]

Step-by-step explanation:

The lines have different slopes

<em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>,</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em>

6 0
3 years ago
Help me please thanks
Afina-wow [57]
Innermost orbitals have the least amount of energy
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Pears cost $0.92 per pound and apples cost $1.10 per pound. Mr.Bonilla bought 3.75 pounds of pears and 2.1 pounds of apples. How
    12·1 answer
  • Can you help me with this math problem and tell me how to do it?
    15·1 answer
  • Need help solving problem number 41
    5·1 answer
  • Graph the image of Kite BCDE after a translation 5 units down.​
    9·1 answer
  • Kareem is a software salesman. His base salary is $2200, and he makes an additional $60 for every copy of Math is Fun he sells.
    14·1 answer
  • 8 less a number is less than or equal to 17
    14·2 answers
  • Eighty percent of students surveyed said they feel more focused after exercising. Nine hundred fifty students were surveyed.
    12·2 answers
  • 4=_____x10 <br> 0.04=______x10<br> 0.4=_____x10<br> 40=_____x10
    15·2 answers
  • Give statements and reasons
    7·1 answer
  • Please help help ———-
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!