1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilya [14]
3 years ago
7

A 5-pound bag of sugar costs $3.90. What is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
Dimas [21]3 years ago
7 0
0.78 per pound is unit rate

Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.

3.90 divided by 5 is 0.78
You might be interested in
Which of the following expressions is equivalent to 13^(2)-3^(2)
Amiraneli [1.4K]

Answer:

160

Step-by-step explanation:

13² - 3² = 13 × 13 - 3 × 3 = 169 - 9 = 160

8 0
2 years ago
Question 1
inessss [21]

Answer:

Least possible value of b is 9.

Step-by-step explanation:

It is given that 7b-8>4b+16 and b is an odd integer.

We need to find the least possible value of b.

We have,

7b-8>4b+16

Isolate variable terms.

7b-4b>8+16

3b>24

Divide both sides by 3.

b>8

Since b>8 and b an odd integer, therefore the possible values of b are 9, 11, 13, 15, ... .

Hence, the least possible value of b is 9.

4 0
3 years ago
1. What is the value of x? 2. What is the value of x?
Ann [662]

1. x = (11y+8)/7

2. x = 12

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the absolute value of -5
vladimir2022 [97]
The absolute value of 2 + 7<span> is 5.</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ab-0.5bab−0.5ba, b, minus, 0, point, 5, b when a=1a=1a, equals, 1 and b=5b=5
barxatty [35]

Answer:

  2.5

Step-by-step explanation:

Put the values in place of the corresponding variables and do the arithmetic:

  ab - 0.5b = (1)(5) -0.5(5) = 5 - 2.5 = 2.5

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Given angle 1 = 79, angle 3 = 27, and angle 5 = 82, find the measure of the remaining angles.
    9·1 answer
  • 5x+y=4<br><br>i don't know what to do here.​
    13·2 answers
  • A person is standing exactly 36 ft from a telephone pole. There is a 30° angle of elevation from the ground to the top of the po
    9·2 answers
  • What are the dimensions of the matrix?
    9·1 answer
  • Determine the exact value
    12·1 answer
  • Which property is 32x0 = 0
    14·1 answer
  • 6. Solve the problem.
    7·1 answer
  • The Liu family buys 20 pounds of chicken at the local market for $50. Which equation can be used to represent the cost,
    10·1 answer
  • PLEASE HELP: Click on the graph to choose the correct answer to the equation.
    13·1 answer
  • Find an equivalent ratio for each one given by multiplying or dividing by the same number.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!