1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KATRIN_1 [288]
3 years ago
9

Lisa has $7.80 to spend on some tomatoes and a loaf of bread. Tomatoes

Mathematics
1 answer:
Sunny_sXe [5.5K]3 years ago
8 0

Answer:

Lisa can buy 5 pounds of tomatoes.

Step-by-step explanation:

Given that Lisa has $ 7.80 to spend on some tomatoes and a loaf of bread, and tomatoes cost $ 1.20 per pound, and a loaf of bread costs $ 1.80, to determine how many pounds of tomatoes she can buy, the following calculation must be performed:

1.20X + 1.80 = 7.80

1.20X = 7.80 - 1.80

X = 6 / 1.20

X = 5

So Lisa can buy 5 pounds of tomatoes.

You might be interested in
What is 4 times 31 in distributive property
Aleksandr [31]

Answer:

4(30 +1)= 4(30) + 4(1)

Step-by-step explanation:

The property states a(b+c)= ab+ac.

30 and 1 equals 31, then you just plug the two numbers into the equation.

4 0
3 years ago
A 9-foot roll of waxed paper costs $2.16. What is the price per inch?
Mama L [17]

Answer:

$0.02

Step-by-step explanation:

$2.16/9=$0.24 per foot

$0.24/12=$0.02 per inch

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I'M GIVING BRAINLIEST TO WHOEVER ANSWERS FIRST!!! NO LINKS >:(
vladimir1956 [14]

Answer:

1116

Step-by-step explanation:

3*380 = 1140

1140 - 24 = 1116

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The Westside dog kennel is Building a circular dog park the length of the fence around the park is approximately 110 feet how mu
vredina [299]
You are basically looking to find the area of a circle 
so to find the area of a circle the formula is  A=pi R sqr
so if you take the radius which is half of the diameter 110 you get 55
you multiply 55*55 and get 3025
you than multiply that by pie and get 
9503.32 if you round 
6 0
2 years ago
- Phillip enjoys rock climbing on the weekends.
d1i1m1o1n [39]
<h3><em>Independent Variable: <u>Less challenging </u></em><em><u>locations</u></em></h3><h3><em>Dependent Variable: <u>12 feet per minute </u></em></h3><h3 />

<em>Correct me if I'm wrong</em>

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Brian flips a fair coin 3 times. What is the probability of getting exactly 1 tail?
    5·1 answer
  • The positive integer k has exactly two positive prime factors, 3 and 7. if k has a total of 6 positive factors, including 1 and
    12·1 answer
  • The length around a rectangle
    14·2 answers
  • If Shane and Susan both push on a box with a force of 25N, but in opposite directions, what will happen to the box?
    9·2 answers
  • 300 cubic inches to cubic centimeters
    15·2 answers
  • Please help me, I'm stuck on this question.
    15·2 answers
  • The average score of all high school students in math and science is 150 with a standard deviation of 25. A random sample of 125
    15·1 answer
  • NEED HELP ASAP!!!!!!!!
    14·1 answer
  • PLZZZZZZZZZZZZ help asap no links please
    8·2 answers
  • Does anyone mind helping me!? [ The answer selected was on accident! ]
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!