Answer:
4(30 +1)= 4(30) + 4(1)
Step-by-step explanation:
The property states a(b+c)= ab+ac.
30 and 1 equals 31, then you just plug the two numbers into the equation.
Answer:
$0.02
Step-by-step explanation:
$2.16/9=$0.24 per foot
$0.24/12=$0.02 per inch
Answer:
1116
Step-by-step explanation:
3*380 = 1140
1140 - 24 = 1116
You are basically looking to find the area of a circle
so to find the area of a circle the formula is A=pi R sqr
so if you take the radius which is half of the diameter 110 you get 55
you multiply 55*55 and get 3025
you than multiply that by pie and get
9503.32 if you round
<h3><em>Independent Variable: <u>Less challenging </u></em><em><u>locations</u></em></h3><h3><em>Dependent Variable: <u>12 feet per minute </u></em></h3><h3 />
<em>Correct me if I'm wrong</em>