1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dedylja [7]
3 years ago
5

Three bags of chips and sodas cost $12.50. Four bags of chips and two sodas cost $10.00. What is the cost of each item? ASAP pls

!

Mathematics
1 answer:
Helen [10]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

3c + 3s = 12.50

4c + 2s = 10.00

3S = 12.50-3c

s = 4.17 - c

4c + 2 (4.17-c) = 10.00

2c + 8.34 = 10.00

2c = 1.66

chips = 0.83

soda = 3.34

You might be interested in
The area of the region in the first quadrant between the graph of y = k*sin(x) and x-axis (where k > 0 ) on the closed interv
astraxan [27]
Note that 0\le k\sin x\le k in the given closed interval, so the area is exactly given by the definite integral

\displaystyle\int_0^\pi k\sin x\,\mathrm dx

(no absolute values needed!)

Integrating gives

-k\cos x\bigg|_{x=0}^{x=\pi}=-k(\cos\pi-\cos0)=-k(-1-1)=2k
8 0
3 years ago
Determine the slope from the given graph below:
Greeley [361]

Step-by-step explanation:

the slope is the ratio of "y coordinate difference / x coordinate difference".

so, let's find 2 good points (I mean by that with integer coordinates). I see e.g.

(-1, -1) and (0, -7)

x changes by +1 (from -1 to 0).

y changes by -6 (from -1 to -7).

so, the slope is -6/1 = -6.

D is the right answer.

8 0
2 years ago
2/5 + 1/3= in Simplest form
expeople1 [14]

Thye have to have like denominators.

So it becomes, 6/15+5/15 which is equal to 11/15

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find two consecutive integers whose sum is 73. Which of the following equations could be used to solve the problem?
max2010maxim [7]
2x  + 1 = 73

2x =  72
x = 36  


the 2 integers are 36 and 37

Its  b
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ariel sold bags of gourmet popcorn for the school fundraiser. She sold 30 bags in two weeks, raising $112.50 for the school. How
creativ13 [48]

Answer:

3.75 dollars

Step-by-step explanation:

If 30 bags of popcorn = 112.50

Then what would one bag equal?

First start off by putting money/bags

\frac{112.50}{30}

Then solve.

112.50/30 = 3.75

Your answer is 3.75.

Hope this is correct, and hope it helps ^_^

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Leon correctly found the slope and y-intercept of the line that passes through the points (9, –8) and (3, 4) as follows.
    15·1 answer
  • Find the surface area of the composite solid. round the answer to the nearest hundredth.
    7·1 answer
  • A countertop is 16 feet long and 3 feet wide. What is the area of the counter to in square meters?
    7·2 answers
  • Can anyone help me please?
    9·1 answer
  • Use the fuction h(x)=5x-2 and t(x) =4x+6 to complete the fuction operations listed below
    5·1 answer
  • 10. George earns $455 per week. He receives a 20% raise. What is George's new weekly salary?
    12·2 answers
  • Which method would determine the volume of the prism with dimensions 2x2x4 shown below?
    5·1 answer
  • Which is the equation of a line with the slope of -2 that passes through the point (-2,0)
    8·2 answers
  • What is the slope of the equation y = 5?
    15·1 answer
  • (-4x3) how to write it as a monomial?​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!