1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vichka [17]
3 years ago
7

What is the cost of each item? What is the subtotal? What is the tax? What is the total paid? Shoes: $49.99 (normally) they are

on sale for 25% off Jacket: $137.99 (normally) it is on sale for 33% off Pack of Cookies: $4.49 7.3% Sales Tax What is the cost of each item? What is the subtotal? What is the tax? What is the total paid?
Mathematics
1 answer:
prisoha [69]3 years ago
4 0

Answer:

Cost of shoes = $37.4925

Cost of jacket = $92.4533

Tax = $9.81

Total paid = $144.2458

Step-by-step explanation:

Normal price of shoes = $49.99

Discount = 25%

Discounted price:

\$49.99 - \$49.99\times \dfrac{25}{100} = \$37.4925

Normal price of jacket = $137.99

Discount = 33%

Discounted price:

\$137.99 - \$137.99\times \dfrac{33}{100} = \$92.4533

Price of pack of cookies = $4.49

No discount on cookies as per question statement.

Total amount without tax = $37.4925 + $92.4533 + $4.49 = $134.4358

Sales Tax = 7.3% of total amount without tax = 7.3% \times $134.4358 = $9.81

Total paid = $134.4358 + $9.81 = <em>$144.2458</em>

You might be interested in
Help lolz nsjsdh fgd fnf​
Makovka662 [10]

Answer:

It's just like reflection

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Point J is on line segment I K ‾ IK . Given J K = x + 6 , JK=x+6, I J = 9 , IJ=9, and I K = 2 x , IK=2x, determine the numerical
denpristay [2]

Answer:21

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The following formula for a sequence is arithmetic or geometric?
arlik [135]

Answer:

Arithmetic

Step-by-step explanation:

An arithmetic progression is characterised by the first term (a), number of terms (n) and common difference (d).

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
2 tacos cost $6. What is the cost for 6 tacos?
ipn [44]

Answer:

2 tacos = $6

1 tacos = $3

6 tacos = 6 X 3

= $18

18$ is the cost for 6 tacos

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
£360 is shared between Chloe and Denesh. The ratio Abby gets to the ratio Ben gets us 2:7 Chloe and denesh each get 1:5 times th
andreev551 [17]

Answer:

£210

Step-by-step explanation:

I think i just worked it out in my head

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an equation in slope intercept form for the line that goes through the point (-2,-5) and (3,5)
    7·1 answer
  • Someone’s mother has four sons. North, South and East. What is the name of the fourth son. Private message me the name of the fo
    15·2 answers
  • What is the simplest form of Negative 0.14 in a mixed number
    6·1 answer
  • Slope passing through the points of (3,-3) and (2,-5)
    13·1 answer
  • Emeril used a total if 7 1/4. Cups of flour to Make three pastries. He used 2 1/4 cups of flour for the first and 2 1/3 cups for
    15·1 answer
  • A fruit seller bought 75 mangoes and 125 apples from vendor. Find the ratio mangoes to apples bought.
    11·2 answers
  • On Monday, Noah finds 19 big grasshoppers and 9 small ones in his garden. What is the experimental probability of finding a smal
    8·2 answers
  • In a sixth grade class at Lincoln Middle School, there are 3 boys for every 4 girls in the class.
    7·1 answer
  • Camilla and Claudette offer hourly gymnastics classes. Together they can teach 14 students
    5·1 answer
  • Quick algebra 1 question for some points!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!