1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tasya [4]
3 years ago
5

A 2-gallon bottle of bleach costs $14.24. What is the price per pint?

Mathematics
2 answers:
aleksley [76]3 years ago
7 0

Answer:

16 divided by 14.24 = 1.12359550562

If you round it would be: $1.12

Scorpion4ik [409]3 years ago
5 0

Answer:

$1.12

Step-by-step explanation:

there are eight pints in a gallon, and since theres two gallons, that mean theres 16 pints. 16 divided by 14.24 is 1.12

You might be interested in
PLEASE HURRY!!! PLEASE
noname [10]

Answer:

going horizontally, 15, 3, 9, then 1, 3, 6, then 20, then, 40, 60

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A bag contains 10 red marbles, 15 yellow marbles and 5 green marbles. What is the probability of drawing a red or green marble f
Volgvan
Probability = 

             (number of ways it can come out the way you want)
divided by
             (total number of ways it can come out).

Total number of ways to draw a marble = 30 (marbles in the bag).

Number of ways it can succeed = 15 (number of red or green ones)

Probability = 15/30 = 1/2 = 50% .
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
in the previous problem , ken predicted a drop in temperature . Explain why a drop in temperature would lead to adding a negativ
Rufina [12.5K]

Answer:

ejdencrejnoqnf3enrn3nf god is greatttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find 5% of $43.79. $218.95 $2.19 $21.90 $2,189.50
ddd [48]
<span>43.79      *0.05= </span>2.1895
218.95    *0.05= 10.9475
2.19        *0.05= 0.1095
21.90      *0.05= 1.095
2,189.50 *0.05= <span>109.475
</span>
hope this helps
8 0
3 years ago
The best answer gets brainliest
faltersainse [42]

Answer:

ok?

Step-by-step explanation:

Sure friend what do you need help with? I will help you

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use the x-intercept method to find all real solutions of the equation.<br> x^3-10x^2+29x-20=0
    11·1 answer
  • Find the first term of the following geometric sequence:<br><br> , 15, 45, 135, 405,
    8·1 answer
  • The data set shows the ages of the members of a book club, What is the shape of the distribution of this data set?
    15·1 answer
  • Consider the function f(x)=49.5(0.82)x select the correct word or phrase to complete each statement
    8·2 answers
  • A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less
    7·1 answer
  • If a yard is 3 feet long how many inches are in a yard
    5·2 answers
  • C)<br> A bus drives for 372 hours at an average speed of 56 mph.<br> How far does the bus drive?
    14·2 answers
  • What is the common difference or common ratio of the sequence 2,5,8,11...? A. 1 B. 3 C. 5 D. 7
    11·2 answers
  • Last on thanks for staying
    5·2 answers
  • Who can help me out with this question???
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!