1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVEN [57.7K]
3 years ago
8

10 pounds of onions cost $100 how many pounds of onions can get with $150

Mathematics
2 answers:
Damm [24]3 years ago
8 0
You can get 15 pounds of onions with $150
erma4kov [3.2K]3 years ago
4 0

Answer:

15

Step-by-step explanation:

$100 / 10 pounds = $10 / pound

$150 / 10 dollars  = 15 pounds of onions

You might be interested in
Explain how you would draw a box-and-whisker plot for the data below.
Elenna [48]
For the first question, find the mean, first quartile, minimum, maximum, and third quartile, and then graph on the x-axis (a number line). Then, create a line through the median, first, and third quartile. Lastly, connect the median, first and third quartile to make a box. Google images for more details.
5 0
3 years ago
If DAB = 80°, then DAC =
vodka [1.7K]

Answer:

80

Step-by-step explanation:

DAB =DAC...........

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which domain restrictions apply to the rational expression?
Anton [14]

It can either be the negative sign of the number by the x so it should either be 2 or -

6 0
3 years ago
Jaime wrote 4.4_0.33=1.1 is his answer reasonable?why're why not?
shusha [124]
No you have to make sure to line up the decimals when subtracting them. Do not just line of the numbers, this wills get you the wrong answers. Hope this helps. If you need anything else just call for a helping hand.

7 0
3 years ago
Suppose 60% of kids like video games. Predict the number of kids that prefer video games out of a group of 200 kids.
myrzilka [38]

Answer:

120 kids prefer video games

Step-by-step explanation:

60% is .60

multiply .60 by 200 to get your answer.

.60 × 200 = 120

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Select all that are like terms to 5a5b4.
    10·2 answers
  • Write the first 4 terms for this sequence t(n)=4.5n-8
    12·2 answers
  • Evaluate j/4<br> when j=12
    14·2 answers
  • Kelsey went bowling. It cost her a one-time fee of $3.50 to rent shoes, and $6.50 per game she played. She does not want to spen
    13·1 answer
  • The total of a number divided by nine and eleven is four
    5·1 answer
  • Write an equation in slope intercept form for the line that passes through (-20,-6) with slope m=1/4
    8·1 answer
  • Find the prime factorization of 18 and 27
    10·1 answer
  • Four different ' four 4's problems ( where they all equal a different #) and four different four 4's that equal the same #
    9·1 answer
  • What is the slope for a line that goes through the points and (14, -3) and (10, 4)?
    10·2 answers
  • 32600÷9330?<br>Please answer:(​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!