What is the question for this
Answer:
x = 4
Step-by-step explanation:
2 + 3(3x - 6) = 5(x - 3) + 15
Expand the parenthesis:
2 + 9x - 18 = 5x - 15 + 15
Simplify:
9x - 16 = 5x
Subtract 5x from both sides:
4x - 16 = 0
Add 16 to both sides:
4x = 16
Divide both sides by 4:
x = 4
Answer:
The answer to your question is letter A. Regular size is cheaper than Economy size by $0.0003 per gram
Step-by-step explanation:
Cost of 1 gr of economy size
5000 gr (5 kg) ------------------- $ 5.15
1 gr -------------------- X
x = 1 x 5.15 / 5000 = $0.0010
Cost of 1 gr of regular size
820 gr ------------------- $0.60
1 gr -------------------- x
x = 1 x 0.6 / 820 = $ 0.0007
Difference of cost = $0.0010 - $0.0007 = $0.0003