1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leona [35]
2 years ago
15

50 mph then how much is 225 m how many hours

Mathematics
2 answers:
o-na [289]2 years ago
4 0

Answer:

3 hours

Step-by-step explanation:

you need to find  the distance between the mph and miles and then divide by 60 and you get your answer.

Hope this helps!

mel-nik [20]2 years ago
4 0

Answer:

3 hours

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please help:).......
bogdanovich [222]

Answer:

Vertical

Step-by-step explanation:

It's only SYMMETRICAL when u cut it vertically :)

hope this helps :)

have a good one :)

im brooke btw lol

u dont care so wtv

5 0
3 years ago
The binomial (x + 5) is a factor of x2 + 8x + 15. What is
Sergio [31]

Answer:x+3

Step-by-step explanation:

5×3=15

5+3=8x

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 4-cup container of window cleaner costs $4.48. what is the price per fluid ounce?
motikmotik

Answer:

8.48

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
I really need help please
Mkey [24]
So.. let's say ∡AGB and ∡BGC are say "a" units wide, and ∡CGD and ∡DGE are "b" units wide

notice the picture below

all angles added up together, will make up just a flat line, or 180°

now, notice in the picture, the ∡BGD is really just " a + b " wide, notice the green angle in the picture of ∡BGD, well, we know what a + b is

7 0
3 years ago
A line passes through the points (-4,1) and (-3,3). This line can be modeled by the equation y
skelet666 [1.2K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • 1.Given a∥b , and c is not parallel to a or b, which statements must be true?
    9·2 answers
  • Megan roused 366,458 to 370,000.To which place did megan round the number?
    15·2 answers
  • The coach buys boots for 36$ and socks for 9$ for each player on the team. There are 9 players. What is the total cost
    9·1 answer
  • If t = 4 find the value of t+6 over 5 (fraction)
    6·1 answer
  • Evaluate the dot product of (3,-1) and (1,5).<br><br> Answer here
    6·1 answer
  • -7(x + 9) = 9(x - 5) - 14x Solve for x. SHOW WORK.
    14·2 answers
  • Simplifying radicals! Please help me &amp; Show WORK
    12·1 answer
  • Jennifer needs to purchase a computer for her company. The price of the computer is c dollars, and the sales tax is 9%. Write tw
    6·1 answer
  • Johnny wants to buy carpet to cover his whole living room, except for the tiled floor. The tiled floor is 7 1 2 ft by 3 1 4 ft.
    11·1 answer
  • 2 A sample of two items is selected without replacement from a batch. Describe the (ordered) sample space for each of the follow
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!