1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zanzabum
3 years ago
15

PLEASE HELP! WILL MARK AND GIVE POINTS.

Mathematics
1 answer:
marshall27 [118]3 years ago
6 0

Answer:

im not sure but i think it might be d

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Mr. peters buys 3 1/4 pound of grapes for $4.55 what is the unit cost of the grapes
anastassius [24]
Divide 3 1/4 with 4.55
6 0
3 years ago
A skydiving company insists
34kurt

Answer:

A skydiving company insists that its customers weigh at least 130 pounds, but no more than 280 pounds, including parachute and other gear. If the total weight of all gear is 25 pounds, write and solve a compound inequality that represents the weight range without gear that is acceptable.

105 ≤ x ≤ 255

think this is what you meant . . .

5 0
3 years ago
100% is 75 oranges what percent is 250 oranges?
Whitepunk [10]

Answer:

x=333.33%

Step-by-step explanation:

hello

you can resolve this by using the rule of 3,let´s see

75 oranges =100%

250 oranges = x%?

75 oranges* x%=250 oranges *100%

x=\frac{250*100}{75}

x=333.33%

Have a great day.

4 0
3 years ago
Identify the perfect cube contained as a factor in 54
erastova [34]

Answer:

27.

Step-by-step explanation:

54 = 2 * 3 * 3 * 3.

3 occurs 3 times so the perfect cube is 27.

8 0
3 years ago
Helppppppppppppppppppp
Daniel [21]
Hey there! :D

Remember that the question said estimate. 

So 

47% rounds to 50% 

.5 and 1/2 are equal to 50% 

89 rounds to 90. 

You could say that:

1/2*90

0.5*90

90/2 

These will all work and will give you the same answer. 

I hope this helps!
~kaikers
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Four students spent $9.40 on school lunch.at this rate,predict the amount 10 students would spend on the same school lunch
    12·2 answers
  • Which value is included in the solution set for the inequality graphed on the number line?
    11·2 answers
  • Solve the following equation for x.<br><br><br> A. <br><br> B. <br><br> C. <br><br> D.
    9·2 answers
  • Jada drew a net for a polyhedron and calculated its surface area.
    8·2 answers
  • What is the solution to the equation 5(x+4)=5x-3
    11·1 answer
  • Pls Help asap
    5·1 answer
  • £40,000 is invested at 8% p.a. If interest is
    15·1 answer
  • A prism is filled with 44 cubes with 1/2 unit side lengths. What is the volume of the prism in cubic units?
    14·1 answer
  • HEEEEEEEEELLLLPPP EASY
    10·2 answers
  • Pleasee can you do this <br>pleasee​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!